از مصرف کود هیومیک برای نخود غافل نشوید

از مصرف کود هیومیک برای نخود غافل نشوید

کود هیومیک برای نخود جزو پر مصرف ترین کودهای برای این محصول می باشد.هیومیک برای نخود در همان ابتدای رشد و حتی قبل از کاشت به صورت بذر مال مصرف می شود.هیومیک عامل ریشه زایی و حجیم کردن ریشه و یک محرک قوی برای رشد و جوانه زنی بهتر بذر نخود و افزایش مقاومت جوانه ها می باشد.با این توصیفات به نظر می رسد نخود بیش از هر چیزی به کود هیومیک نیاز دارد.کود هیومیک نه تنها بر روی بذر نخود تاثیر می گذارد بلکه به روی عملکرد خاک و عناصر دیگر و کودها نیز تاثیرات مثبت زیادی دارد.و به هیمن دلیل توصیه شود که از مصرف آن برای کاشت نخود حتما استفاده کنید.

 

  کود هیومیک چیست؟

کود هیومیک از یک سنگ معدنی به نام لئوناردیت استخراج می شود.که هم به صورت مایع و پودری آن را تولید می کنند.هیومیک مایع را از هیومیک خشک بدست می آید و چون مصرف آسان تری دارد بیشتر از پودری استفاده می شود.هیومیک دارای عناصری مانند کربن ۴۰%،نیتروژن۳۰%،گوگرد و فسفر کمتر از ۲% و هیدروژن ۵% می باشد.و بیشتر برای تامین ماده آلی خاک مد نظر است.زیرا این ماده به صورت طبیعی در خاکهای ما بسیار ناچیز است و از طرفی درست شدن هوموس در خاک بسیار زمان بر است.خرید هیومیک اصل یکی از دغدغه های کشاورزان می باشد که روش تشخیص هیومیک تقلبی را برای شما در سایت قرار دادهایم.

 

مزیت و فواید هیومیک برای نخود:

از مصرف کود هیومیک برای نخود غافل نشوید

کود هیومیک برای نخود مخصوصا در مناطقی که به روش دیم کاشت می کنند و مشکل آب دارند بسیار پر مصرف می باشد.با مصرف هیومیک اسید در مزرعه نخود بر روی خاک زمین سهه بخش تغییرات اعمال خواهد شد که شامل تغییرات فیزیکی،شیمیایی و بیولوژی خاک شما خواهد شد.

  • افزایش قدرت جوانه زنی بذرها که به عنوان یک محرک رشد عمل می کند
  • افزایش حجم ریشه گیاه برای بدست آورن مواد غذایی و آب بیشتر
  • هیومیک خاک را پوک می کند که هم باعث افزایش ورود اکسیژن و تنفس بهتر ریشه خواهد شد و از طرفی نیز ورود بهتر آب و مواد غذایی را در پی خواهد داشت.
  • افزایش قابلیت جذب عناصر غذایی و بالا بردن عملکرد آنها در خاک (مخصوصا کودهای NPK)
  • باعث افزایش ظرفیت نگه داری رطوبت در کنار ریشه خواهد شد که برای مناطق دیم و کم آب بسیار موثر می باشد.
  • تامین آب در رشد و پر کردن غلاف نخود تاثیر دارد که با مصرف کود هیومیک باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش های کم آبی و سرما خواهد شد.
  • اثر کلاته کننده برای عناصر فلزی مانند آهن،روی،منگنز،مس، دارد که این عناصر تحت تاثیر یون های مثبت و منفی خاک قرار می گیرند و جذب آنها برای ریشه مشکل می شود از این رو هیومیک آنها را محافظت می کند.و در اختیار ریشه قرار می هد.
  • تقویت و افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری های قارچی و آفات
  • فعال کردن باکتریها و میکرو ارگانسیم خاک که موجب حاصل خیزی بهتر خاک خواهد شد.حاصل خیزی خاک به میزان ماده آلی آن بستگی دارد

هر چقدر خاک شما غنی تر از ماده آلی باشد محصول شما با کیفیت تر خواهد بود زیرا هیومیک باعث آزاد سازی عناصر موجود در خاک خواهد شد.

 

طریقه مصرف کود هیومیک برای نخود:

کود هیومیک برای نخود هم می توان قبل از کاشت به روش بذر مال مصرف کرد و هم بعد کاشت در طول فرایند رشد می توان استفاده نمود.معمولا بعد از کاشت همراه با اولین نوبت آبیاری مصرف می شود.در مناطق دیم بهتر است حتما قبل از کاشت بذر مال شود.در ادامه زمان های مصرف قبل از گل دهی و بعد از تشکیل غلاف می باشد.میزان لازم برای هر هکتار ۱۵ الی ۲۰ لیتر می باشد.در صورت مصرف محلول پاشی به ازای هر هکتار ۴ لیتر مناسب است.

بهترین روش جذب هیومیک از طریق آبیاری می باشد و محلول پاشی فقط برای مناطق دیم و جاهای که مشکل آب و یا به دلایلی امکان مصرف به روش آبیاری وجود ندارد مناسب است که تعداد دفعات محلول پاشی باید به اندازه لازم انجام شود.

 

برای خرید گوگرد مایع آلی و هیومیک اصل و کود دامی بایوجمی از طریق وات ساپ اقدام نمایید.همکاران ما آماده پاسخگوی به سوالات شما هستند.

مطالب پیشنهادی:

مطالبی که توسط کاربران بیشترین بازدید را داشته است.

بهترین زمان مصرف کلسیم:

قیمت گوگرد مایع آلی:

قیمت اسید هیومیک اصل:

قیمت کود آلی بایوجمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما