برای رشد و تقویت نهال چه کودی مصرف کنیم؟

برای رشد و تقویت نهال چه کودی مصرف کنیم؟

رشد و تقویت نهال یکی از دغدغه های کشاورزان می باشد.برای اینکه نهال ما رشد خوبی داشته باشد لازم است که ابتدا نهال را تقویت نماییم.یعنی فقط رشد رویشی برای ما نباید ملاک باشد تقویت نهال در برابر امراض و تنش های سرمایی و گرمایی و استرس های محیطی باید در نظر گرفته شود.برای داشتن یک نهال مقاوم لازم است که برخی از قسمتهای مهم مانند ریشه را تقویت کنید.این طور به نظر می رسد که با باید هم تامین مواد غذایی و هم تقویت بخش های نهال را با هم انجام دهیم.برای نهال استفاده از کودهای آلی که دارای پایداری و ماندگاری بالا و آزاد سازی تدریجی هستند مناسب است. حال سوال این است که کدام کود آلی برای رشد نهال مناسب است؟

 

چگونه نهال خود را تقویت کنیم؟

یکی از بهترین راه های مراقبت از نهال تقویت آن می باشد.برخی از کشاورزان به تصور اینکه نیاز به مواد غذایی و مراقبت ندارد نهال را به حال خود رها می کنند.در خصوص نهال اتفاقا حساسیت بیشتر می باشد.حتی در خصوص استفاده از عناصر غذایی نیز بسیار حساس تر هستند.و شما مجاز به استفاده از هر نوع کودی نمی باشید.پس لازم در انتخاب کود دقت نمایید.زیرا در برخی از مواقع عدم کود دهی همانند کود دهی مهم می باشد.

یکی از اقدامات مراقبتی مهم از نهال آبیار صحیح و منظم و سروقت آن می باشد زیرا نهال ها به تنش های گرمایی و کم آبی بسیار حساس هستند.و آب یاری زیاد نیز باعث پوسیدگی ریشه می شود.

برای رشد و تقویت نهال لازم است که ابتدا ریشه خوب و قوی داشته باشیم.و دوم آنکه خاک خوب و حاصل خیز از نظر ساختاری و بستر مناسب برای رشد فراهم باشد.قطعا همه شما می دانید که همه عناصر غذایی و آب و مواد لازم برای رشد توسط ریشه جذب می شود.تامین مواد غذایی جدا از تقویت ریشه می باشد.افزایش ریشه زایی و حجیم بودن ریشه با استفاده از کودهای آلی امکان پذیر می باشد.

خاک های که دارای مواد آلی هستند باعث افزایش ظرفیت نگه داری رطوبت خاک در اطراف ریشه می شوند.در مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند یک راهکار بسیار کارآمد برای جبران کم آبی خواهد بود.

 

برای رشد نهال چه کودی مصرف کنیم؟

برای رشد و تقویت نهال چه کودی مصرف کنیم؟

برای رشد و تقویت نهال نیاز می باشد که از کودهای استفاده  کنیم که هم منابع خوبی برای تامین مواد غذایی هستند و هم اصلاح کننده خاک و شرایط رشد بهتری را فراهم می کنند.

یکی کودهای پرمصرف برای نهال هیومیک اسید می باشد که باعث افزایش ریشه زایی نهال و بالا رفتن مقاومت آن در برابر گرما و سرما می شود. هر چقدر ریشه نهال شما قوی تر باشد مواد غذایی بهتر و بیشتری را جذب می کند و در اختیار برگ ها و سر شاخه های رویشی قرار می دهد.از طرفی شرایط را برای جذب عناصر غذایی و ریز مغذی ها نیز فراهم می کند تا ریشه نهال به خوبی بتواند آنها را جذب نمایید.هیومیک اسید باعث حاصل خیزی خاک نیز می شود.

دومین کود پیشنهادی استفاده از کود آلی کامل بایوجمی می باشد که هم به دلیل مواد آلی و هم عناصر غذایی مانند پتاسیم و فسفر نقش تعیین کننده ای در رشد گیاه و افزایش مقاومت آنها دارد.و به سبب همین غنی سازی این کود دارای ارزش غذایی و عملکرد بالاتری نسبت به کودهای دامی معمولی می باشد.و همچنین بدون هیچ گونه آفت و قارچ و بیماری می باشد و بهترین جایگزین برای کودهای دامی نپوسیده شده خواهد بود.

گوگرد مایع آلی برای اصلاح خاک و همچنین دفع آفات می توانید از گوگرد معدنی استفاده نمایید.عنصر گوگرد در گیاه تولید پروتئین می کند که باعث افزایش مقاومت نهال خواهد شد.و نیز  جذب برخی از عناصر غذایی مانند آهن،روی،مس،منگنز را افزایش خواهد داد.

 

اگر می خواهید از کودهای npk نیز استفاده نمایید سعی کنید از کودهای سه بیست و ۱۲-۱۲-۱۲ و یا ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده کنید.زیرا این کودها دارای درصدهای متعادل هستند و بررسی ها نشان داده که نهال و درختان به کودهای متعادل بهتر پاسخ می دهند.زیرا باعث برهم زدن تعادل خاک نمی شوند.برای مطالعه زمان کود دهی نهال مقاله آن را مطالعه نمایید.

 

آیا می دانید که:

بهترین زمان کود دهی برای رشد و تقویت نهال در اواسط پاییز و زمان خزان می باشد.این کار دو مزیت دارد زمستان گذری بهتر و تقویت نهال برای رشد پر قدرت رویشی و زایشی برای در بهار خواهد شد.

 

مطالب پیشنهادی:

مطالبی که توسط کاربران بیشترین بازدید را داشته است.

افزایش دانه آفتاب گردان و کاهش پوکی:

۵ خواص هیومیک برای انگور:

دلیل ترک خوردن پوست میوه:

علت رشد نکردن یونجه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما