بهترین کود حیوانی برای زمین کشاورزی

بهترین کود حیوانی برای زمین کشاورزی

بهترین کود حیوانی که برای زمین کشاورزی مناسب است کودهای هستند که فرآوری شده باشند.این کودهای فرآوری شده عملکرد و تاثیرات بهتری نسبت به کودهای دامی و حیوانی غیر فرآوری شده دارند.فرآوری کردن یعنی بهبود و افزایش نقاط قوت و کاهش و یا بر برطرف کردن عیوب می باشد.برخی از کشاورزان علی رغم استفاده از کودهای دامی عنوان می کنند که محصول خوبی را برداشت نکرده اند.مشکل این کودها چیست؟ما در اینجا به این سوال پاسخ خواهیم داد.نکته بسیار مهم و اساسی در کشاورزی این است که برای آنکه یک کود کشاورزی (شیمیایی و دامی) تاثیرات خوبی داشته باشد نوع فرم آن بسیار بسیار مهم می باشد.حتما قبل از خرید کود های حیوانی این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

 

دلیل عدم تاثیر گذاری کود دامی:

چرا با وجود مصرف کودهای حیوانی نتیجه دلخواه حاصل نمی شود؟در پاسخ به این سوال باید گفت که نوع و فرم کود حیوانی از نظر ترکیبات و ساختار برای ما بسیار مهم می باشد.بسیاری از باورهای غلط در مورد کود های حیوانی در بین کشاورزان وجود دارد که کاملا اشتباه می باشد و باعث کاهش تاثیر گذاری آن خواهد شد.در اینجا برخی از دلایل آن را بررسی می کنیم.

  • کودهای حیوانی برای جذب بهتر و آنی نیاز است که حتما فرآوری شده باشند در غیر این صورت زمان زیادی برای اکسید شدن لازم است تا توسط ریشه جذب شوند.
  • درست است که کودهای دامی کودهای خوبی برای کشاورزی هستند اما کامل نمی باشند.میزان عناصر غذایی مانند پتاسیم و نیتروژن و فسفر در کودهای دامی کم می باشد و نمی تواند تمام نیازهای درخت را به تنهای پاسخگو باشد و حتما نیاز است که در کنار آنها از کودهای شیمیایی استفاده شود.
  • اصلی ترین ماده کود حیوانی ماده آلی می باشد که در کودهای بسیار پوسیده این ماده به میزان بسیار کمی وجود دارد و کارایی لازم را ندارد.
  • گند زدایی در کودهای دامی فله با گوگرد و یا مواد دیگر تنها بخشی از آفات را ممکن است که از بین ببرد و بیماری های عفونی و مدفوعی به همراه کود وجود دارد

استفاده از کودهای دامی تازه نیز خود باعث ایجاد مشکلاتی و بیماری های متعددی می شود.بهترین کار استفاده از کودهای دامی شرکتی و معتبر می باشد.

 

بهترین کود حیوانی برای زمین کشاورزی:

بهترین کود حیوانی برای زمین کشاورزی با در نظر گرفتن شرایط خود کود که در بالا بیان شد کودهای گاوی می باشند که باعث نرم شدن ساختار خاک می شوند.این کود برای زمین های رسی و سفت بسیار کمک کننده خواهد بود.و به نسبت کودهای مرغی شوری کمتری را دارند و همچنین ماده آلی بیشتری به نسبت کودهای حیوانی مشابه دارند.کودهای گاوی که به صورت پلت هستند زمانی که داخل خاک قرار می گیرند خاک را متخلخل می کنند و تنفس ریشه داخل خاک بهتر انجام می شود.بهترین و تنها روش استفاده از کود دامی روش چالکود بوده و توصیه می شود به همراه آن از کودهای NPK متعادل نیز استفاده شود.

 

آیا می دانید که:

کود آلی بایوجمی به دلیل فرآوری و درصد ماده آلی بالا می تواند ۵ برابر وزن خود آب جذب نمایید و در خود نگه داری کند.این یک مزیت برای باغات و مزارع با دوره آبیاری طولانی می باشد

 

مطالب پیشنهادی:

مطالبی که توسط کاربران بیشترین بازدید را داشته است.

قیمت گوگرد مایع آلی:

قیمت اسید هیومیک اصل:

تاثیر اسید هیومیک در کشاورزی:

قیمت کود آلی بایوجمی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما