تجربه باغداران در استفاده گوگرد مایع برای خرمالو

تجربه باغداران در مصرف گوگرد مایع برای خرمالو

گوگرد مایع برای خرمالو یک نقش کمک کننده و مراقبتی و تمام کننده را ایفا می کند.بسیاری از باغداران خرمالو  ابراز داشته اند که با وجود استفاده از انواع کودهای باردهی هنوز باردهی و رشد محصول رضایت بخش نیست.از طرفی نیز در برخی از مناطق مثل شمال کشور به دلیل وجود رطوبت بالا عامل محرک برای افزایش بیماری های قارچی وجود دارد.یکی از دلایل اینکه هر چی از کودهای استفاده می کنیم نتیجه نمی گیریم می تواند نوع ساختار شیمیایی خاک ما و فرم عناصر باشد.بستر خاک باید مناسب باشد و عناصر غذایی در صورتی جذب ریشه می گردد که اکسید شده و به صورت پیوند یونی در دسترس ریشه قرار گیرند.لازم به توضیح است که هر گوگرد مایعی برای کشاورزی مناسب نیست و منظور ما گوگرد معدنی آلی می باشد.

 

چرا درخت خرمالو میوه نمی دهد.

عمده ترین مشکل در بحث ریزش محصول و یا عدم باردهی به تغذیه مربوط می شود.که یا عناصر اصلا جذب نشده اند و یا به میزان کفایت نبوده تا نیاز درخت را بر طرف نمایید.پس ابتدا باید مطمئن شویم که عناصر به فرم کاملا استاندارد و قابل جذب در کود وجود دارند و دوم اینکه نیاز هی درخت را تامین نماییم مثلا با استفاده از یک کود حیوانی نمی توان انتظار داشته باشیم که تمام نیاز های عناصر غذایی بر طرف شود.دوم اینکه آیا خاک ما اجازه جذب عناصر را می دهد یا خیر.بعضاً املاح داخل خاک مثل شوری و یا آهک بالا و اسیدی بودن باعث عدم دسترسی ریشه به مواد غذایی می گردد.

پس لازم است برای جذب عناصر غذایی برای درخت هم در انتخاب نوع کود و هم در کنار آن اصلاح ساختار شیمیایی خاک را داشته باشیم.برای اصلاح ساختار خاک بهترین گزینه استفاده از گوگرد معدنی و هیومیک اسید و یا کودهای که دارای مواد آلی هستند می باشد.

 

فواید گوگرد مایع آلی برای خرمالو:

گوگرد مایع برای خرمالو به جز آنکه با افزایش تولید پروتئین گیاه باعث افزایش مقاومت و عملکرد بالایی درخت می گردد تاثیرات جانبی بسیار خوبی در کنار مصرف آن مشاهده خواهید کرد.

  • گوگرد مایع با اصلاح ساختار شیمیایی خاک باعث افزایش جذب ریز مغذی ها مانند آهن،روی،مس،منگنز،روی و فسفر توسط ریشه خواهد شد.
  • گوگرد بر خلاف سم های شیمیایی هم باعث تقویت درختان و هم عامل کاهش بیماری های قارچی و هم دفع آفات مانند تریپس و مگس سفید و شته و کنه می باشد.هم به روش محلول پاشی و هم به روش آبیاری در مقابله با آفات بسیار موثر است.
  • گوگرد با افزایش تولید پروتئین گیاهی در افزایش عملکرد و تقویت و نیز باردهی درخت تاثیر گذار است.
  • یکی از ترکیبات مفید در این محلول مایع  وجود ماده آلی می باشد.ماده آلی باعث حاصل خیزی و افزایش فعالیت میکرو ارگانیسم خاک می گردد.این میکرو ارگانیسم خاک هستند که وظیفه اکسید کردن عناصر غذایی را بر عهده دارد.کمبود این باکتری ها در خاک ها موجب عدم عمل آوری کودها و عدم حاصل خیزی خاک خواهد شد.

 

به دلیل عدم بارش های مناسب و اقلیم خشک ماده آلی در خاک های ما بسیار ناچیز می باشد. و نیاز هست که حتما در کنار کودها از ماده آلی نیز استفاده کنید.این میزان در برخی از مناطق به صفر می رسد که در این خاک ها علی رقم  استفاده از عناصر غذایی نتیجه خاصی را در پی نخواهد داشت.

 

طریقه گوگرد مایع برای خرمالو:

نکته بسیار مهم در مورد گوگرد مایع آلی این است که به دلیل نوع فرم سولفاته که دارد قابلیت جذب بالایی دارد و نیز به دلیل غنی سازی با عناصر غذایی مثل فسفر، پتاسیم عملکرد بسیار متفاوتی نسبت به گوگرد های دیگر دارد.گوگرد مایع برای خرمالو را می توان به روش آبیاری و هم محلول پاشی استفاده نمود.برای آبیاری به ازای هر ۲۰۰ درخت ۲۰ لیتر کفایت می کند و برای محلول پاشی به نسبت ۵ در ۱۰۰۰ استفاده نمایید.( ۵ لیتر گوگرد مایع در ۱۰۰۰ لیتر آب) زمان مصرف آن برای خرمالو قبل از جوانه زنی و قبل از گل دهی حتما باید انجام شود.

 

آیا می دانید که:

که بهترین شرایط خاک برای رشد و افزایش باردهی درخت خرمالو دارای ph بین ۵٫۵ الی ۶ می باشد. پس لازم است که اگر خاک شما دارای ph بالا یا قلیایی می باشد با استفاده از گوگرد مایع آلی آن را می توانید کاهش دهید.

 

مطالب پیشنهادی:

مطالبی که توسط کاربران بیشترین بازدید را داشته است.

قیمت گوگرد مایع آلی:

قیمت اسید هیومیک اصل :

طریقه مصرف اسید هیومیک:

قیمت کود آلی کامل بایوجمی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما