دلیل ترک خوردن پوست میوه و راه مقابله با آن

دلیل ترک خوردن پوست میوه و راه مقابله با آن

ترک خوردن پوست میوه یکی از اختلاتی است که به طور گسترده کیفیت و کمیت میوه را محدود می کند.و با وجود همه زحمات و تلاش های که انجام داده ایم ترک خوردن پوست میوه می تواند ارزش میوه ها را کاهش دهد و بازار پسندی خوبی نداشته باشد.عواملی مانند شرایط محیطی (دما و نور) و یا روزنه های و ضخامت و سفتی پوست میوه و مدیریت باغ ( تغذیه و آبیاری) می تواند باعث این اتفاق باشد.البته برخی از ارقام به ترک خوردکی مقاومت بیشتری دارند.برای شناسایی عوامل و راهکارهای کاهش ترک خوردگی پوست میوه با ما همراه باشید.

 

 

چرا پوست میوه ها ترک می خورند؟

دلیل ترک خوردن پوست میوه و راه مقابله با آن

 ترک خوردگی به دو نوع می باشد که یا به صورت سطحی است و عمیق نیستند.و برخی به صورت شکاف ایجاد می شوند که هر دو عارضه باعث کاهش کمیت محصول می شود.و یا به صورت معمولا ترک خوردن و یا شکاف قبل از مرحله برداشت بر روی پوست میوه مشاهده می شود. علاوه بر این در برخی از موارد نیز ترک خوردگی بعد از برداشت روی می دهد که بیشتر ناشی ازشرایط  نامناسب محیطی ذخیره سازی است.افزایش دما که موجب تبخیر آب پوست میوه می شود یکی از علل ایجاد ترک می باشد.البته این مورد برای برخی از میوها بیشتر به دلیل افزایش آب داخل میوه و عدم داشتن فضای مناسب برای رشد پیش می آید.که با افزایش آب از سمت داخل به بیرون فشار آورده و باعث ایجاد ترک خواهد شد.

پس می توان نتیجه گرفت که دلیل ترک خوردن پوست میوه افزایش حجم داخلی و شرایط محیطی بیرون می باشد. و می توان هر دوی آنها را می توان تا حد زیادی کنترل کرد.و یا از وقوع ترک خوردن پوست میوه تا حد زیادی جلوگیری کرد.

 

 

عواملی که باعث ترک خوردن پوست میوه می شوند؟

دلیل ترک خوردن پوست میوه و راه مقابله با آن

برخی از عوامل تحت کنترل شما می باشد و برخی دیگر را فقط می توان با انتخاب ارقام مقاوم به ترک خوردگی و اقدامات پیش گیرانه کاهش داد.لازم است که بدانید ترک خوردگی پوست میوه خود یک عامل برای ورود بیماری و آفات به داخل میوه هستند که باید حتما کنترل شود. عواملی که باعث افزایش ترک خوردن پوست میوه ها می شوند عبارتند از:

  • آبیاری سنگین در اواخر فصل برداشت که میوه ها آب زیادی جذب می کنند و با افزایش آب داخل میوه فشار داخلی پوست نازک شده و ایجاد زخم و ترک می کند.
  • ایجاد رطوبت ناگهانی محیطی مثل بارندگی پس از یک دوره هوای خشک در اواخر دوره رشد باعث تورم سریع میوه می شود. و زمینه ایجاد ترک را فراهم می کند.
  • استفاده بیش از حد از کودهای ازته و یا کمبود پتاسیم و برخی از بیماری ها نیز باعث ایجاد ترک خوردگی پوست میوه خواهد شد.
  • تابش نور زیاد و دمای بالا و یا وزش بادهای گرم نیز در برخی از موارد در ترک خوردکی پوست دخیل بوده است.

 

 

راه های جلوگیری از عارضه ترک خوردگی :

  • استفاده از عناصر کلیسم و بر باعث افزایش استحکام و سفتی در دیواره سلولی می شود که در مقابل ترک خوردگی مقاومت بهتری دارند.یعنی این عناصر با کاهش فشار اسموزی در قسمت های میوه باعث می شوند جذب آب توسط میوه کاهش پیدا کند.
  • در ابتدای فصل رشد با کاهش و تنگ کردن میوه های که بیش از حد توان درخت بوده می توانیم تنش های فیولوژی و ایجاد ترک را در ارقام حساس را کاهش بدهیم.
  • استفاده از ارقام مقاوم نیز بسیار در کاهش این عارضه موثر بوده است.

 

 

مطالب پیشنهادی:

مطالبی که توسط کاربران بیشترین بازدید را داشته است.

افزایش دانه آفتاب گردان و کاهش پوکی:

چه کودی برای افزایش نتاژ یونجه مناسب است؟

۵ خواص هیومیک برای انگور:

خرید کود آلی و کامل بایوجمی گلپایگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما