مرجع فروش بهترین کود باردهی

بهترین کود باردهی چه وِیژگی دارد؟سه اصل و یا سه ویژگی را برای کودها باردهی می توان در نظر گرفت.بر اساس تحقیقات مهندسین کشاورزی آنچه برای رشد و افزایش باردهی گیاهان و محصولات نیاز به ۱۶ عنصر داریم که در صورت تامین این عناصر محصول خوبی خواهیم داشت.البته با فرض آنکه خاک ما مشکلی نداشته باشد و کود های ما نیز به صورت کاملا استاندارد باشند.و دیگر آنکه دارای مواد آلی نیز در ترکیب کودها بسیار موثر می باشند. و در آخر این مواد و عناصر باید غنی سازی و فراوری شده باشند و میزان درصد آنها به رعایت اصل توازن در کنار هم قرار گرفته باشند. این سه شرط و یا سه ویژگی را در کودهای باردهی باید در نظر گرفت.در ادامه در خصوص این سه شرط توضیح خواهیم داد.

 

 

عناصر لازم برای گیاهان:

عناصری که برای رشد همه گیاهان و درختان لازم است را می توان به  این صورت تقسیم بندی نمود.که عناصر اصلی ( اکسیژن، هیدروژن،کربن، نیتروژن) که از طریق محیط جذب می شوند.عناصر ماکرو و پر مصرف( پتاسیم،فسفر،گوگرد،کلسیم،منیزیم،ازت) و عناصر کم مصرف اما با تاثیر گذاری بسیار مهم ( آهن،روی، منگنز، بور،مس) و همچنین عناصر دیگری مانند کلر و کبالت و نیکل نیز وجود دارد. البته مصرف آنها فراگیر نمی باشد .همه این مواد و عناصر در دو حالت می تواند به شما کمک کند.

  1. ابتدا آنکه شرایط خاک و جذب آنها مهیا و فراهم باشد.
  2. این عناصر برای گیاه فراوری و دارای میزان درصد توازن باشد.

در واقع فقط با مصرف این مواد نباید انتظار داشته باشیم که دیگر کار تمام است.نکته اصلی نحوه جذب می باشد و اینکه شما برای آن چه اقدامی انجام داده اید.برای این موضوع به بررسی شرط دوم یعنی مواد آلی و ویژگی سوم  فراوری و توازن عناصر می پردازیم.

 

تاثیر مواد آلی در کشاورزی:

مواد آلی بیشتر به حاصل خیزی و اصلاح و بهبود ساختار خاک به ما کمک می کند.همان طور که در بالا نیز اشاره شد مهیا نمودن شرایط جذب بسیار مهم می باشد که در غیر این صورت فقط هزینه را برای خرید کود پرداخت نموده ایم. مواد آلی را به صورت طبیعی مانند هوموس وجود دارد اما میزان آنها در خاک های ایران بسیار کم است. تاثیرات مواد آلی بر روی خاک عبارتند از:

  1. افزایش میزان و قابیلت نگهداری رطوبت
  2. جلوگیری از فرسایش خاک
  3. اصلاح ساختار خاک و فراهم نمودن شرایط برای جذب بهتر عناصر
  4. نرم کننده خاک و دریافت بهتر اکسیژن و مواد غذای و آب به ریشه

اگر بخواهیم دو منبع  دسترسی به مواد آلی را نام ببریم می توان از کود هیومیک بر پایه مواد لئوناردی و دیگری گوگرد مایع آلی که می توان همراه با کود گاوی مصرف شود. حتی اگراز کودهای دامی استفاده می کنید.نیاز می باشد که مواد آلی را به آنها اضافه کنیم تا افزایش بهره بری داشته باشیم.بهترین کود باردهی را بدون مواد آلی نمی توان متصور بود.

 

چرا عناصر باید فراوری شده باشد؟

تا این مرحله عناصر را شناسایی کردیم و خاک را آماده نمودیم و منتظر تامین مواد هستیم. برای آشنایی شما عنوان فراوری عناصر و آماده سازی آن مثالی می زنیم. نان در سبد مواد غذایی ما جایگاه بسیار مهمی دارد. برای آنکه ما نان را مصرف کنیم باید ابتدا گندم را آرد شود و سپس آرد و خمیر گردد و پس از پخت نان قابل مصرف برای ما خواهد شد. آیا می شود که ما به جای نان از آرد استفاده کنیم و یا گندم را بخوریم؟ عناصر نیز برای مصرف گیاه باید آماده گردد.استفاده از مواد و عناصر به صورت خام و یا غیر فرآوری شده هیچ گونه تاثیری بر روی خاک و محصول نخواهد داشت.

در مورد ایجاد توازن منطور این است که عناصر آن با درصد خاصی و کنترل شده می باشد. اشتباه بسیار رایج در هنگام تهیه کود های کشاورزی این است که احساس می کنیم که هر چه میزان درصد عناصر بیشتر باشد بهتر خواهد بود. و این کاملا اشتباه می باشد.افزایش یک عنصر در خاک موجب ایجاد مشکل در جذب مواد دیگر خواهد شد.

 

معرفی بهترین کود باردهی:

کود اکتیول برمیستون و کود مکس برمیستون  را می توان جزو بهترین کود باردهی دانست.این کودها با سه ویژگی خاص و مهم برای شما کشاورزان می باشند. که هم مواد غذایی برای گیاهان و محصول را تامین نمایید و هم به بهبود ساختار خاک کمک می نماید.و هم آنکه در برابر آفاتی مثل سیاهک، زنگ، سفیدک، انواع حشرات و کنه و سوسک و از درختان و محصول محافظت می کند.و از طرفی نقش کنترل کنندگی آن در خصوص عدم گسترش بیماری های قارچی بسیار تاثیر گذار خواهد بود. و مصرف سم های شیمیایی را کاهش می دهد.

یکی ار نکاتی که در خصوص این کود باید گفته شود این است که پایداری آن در خاک بالا می باشد ومقاوم به آب شوئی نیز می باشد و به همین دلیل گیاه فرصت لازم برای جذب را دارد.توصیه می کنیم که برای خرید کودهای باردهی  حتما موارد بالا را در نظر داشته باشید. و این اشتباه که برخی از دوستان کشاورزان تصور می کنند که بالا بودن میزان درصد عناصر یک کود نشان دهنده کیفیت بالای و تاثیر گذاری بیشتر آن می باشد را انجام ندهید. و صرفا با این کار هزینه گزافی را پرداخت خواهید کرد.

 

مطالب پیشنهادی:

مطالبی که توسط کاربران بیشترین بازدید را داشته است.

مزایایی گوگرد آلی ارگانیک:

چرا کود آهن کلاستری مصرف کنیم؟

ویژگی اسید هیومیک اصل چیست؟

تماس با ما