مصرف اسید هیومیک برای گل های آپارتمانی

مصرف اسید هیومیک برای گل های آپارتمانی

اسید هیومیک برای گل های آپارتمانی که به کود سیاه و یا طلایی سیاه نیز معروف است جزو کودهای پر مصرف می باشد.بیشتر دوستانی که به گل و گیاه علاقمند هستند من جمله خود من دوست داریم که گل های ما در خانه سریع تر رشد کنند و فضایی زیبایی برای ما ایجاد کنند.می دانیم که همه گیاهان برای رشد نیاز به این ۴ عنصر اصلی در جدول غذایی دارند که شامل نیتروژن فسفر،پتاسیم و گوگرد می باشد( البته عناصر مانند آهن،مس،رویو کلسیم و….  نیز نیاز است)اما بیش از همه این عناصر  نیاز به اسید هیومیک برای گل های آپارتمانی بیشتر از بقیه احساس می شود.آن هم به دلیل تاثیرات چند گانه این ماده بر روی خاک و گیاه می باشد.از طرفی توجه به این اصل در کشاورزی و باغداری مهم است که اصلاح خاک مقدم بر کود دهی خواهد بود.پس ابتدا برای داشتن گل های زیبا باید یک بستر و خاک مناسب برای رشد مهیا نماییم.

 

تاثیرات هیومیک بر روی گیاهان:

مصرف اسید هیومیک برای گل های آپارتمانی

جالبه بدونید که اسید هیومیک اصلا جزو خانواده اسیدها نبوده و یک ماده کاملا معدنی محسوب می شود و به دلیل ماده آلی که در داخل خودش دارد گزینه خوبی برای ایجاد یک بستر مناسب رشد گیاه محسوب می شود.برخی از تاثیرات هیومیک برای گل های آپارتمانی

 • حجیم کردن و پر کردن ریشه ها
 • افزایش جذب عناصر غذایی درون خاک برای گیاه
 • محرک رشد و افزایش ریشه زایی
 • افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش های حرراتی و استرس های محیطی (برخی از گل ها آپارتمانی هستند که حتی در برابر تغییر مکان و عدم رعایت اصول آبیاری به شدت حساس هستند و سریعا واکنش نشان می دهند)
 • آزاد سازی عناصر غذایی داخل خاک برخی از عناصر داخل خاک به دلیل نوع و فرم ساختاری که دارند برای ریشه قابل جذب نمی باشد.اسید هیومیک آنها را جذب کرده و به شکل و فرم خاص نگه داری می کند و در اختیار ریشه قرار می دهد.

اسید هیومیک در تمام کودهای که تحت عنوان محرک و هورمون رشد و افزایش ریشه زایی و کود شوک دهنده استفاده می شود.پس برای بهرمند شدن از تاثیرات این کودها مصرف همان اسید هیومیک کافی می باشد.

 

طرز استفاده اسید هیومیک برای گل های آپارتمانی:

قبل از بیان روش استفاده حتما  مقاله مربوط به تشخیص اسید هیومیک اصل را مطالعه کنید تا در خرید آن دچار مشکل نشوید.برای استفاده اسید هیومیک برای گل های آپارتمانی بهتر است که از هیومیک مایع استفاده کنیم.زیرا هیومیک مایع قدرت جذب بالاتر و حلالیت بهتری درون آب دارد.میزان مصرف آن برای هر یک لیتر آب ۳۰ قطره و برای گل های که آب کمتر نیاز دارند ۱۵ قطره مناسب می باشد.بهترین روش استفاده هیومیک از طریق آبیاری می باشد و محلول پاشی هیچ گاه تاثیر گذاری جذب از طریق ریشه را ندارد در واقع محلول پاشی بیشتر برای تکمیل کاری است.

بهترین زمان مصرف برای گل های زمان خاصی نیست می توان گفت که در تمام مراجل رشد گل ها نیاز به ماده آلی دارند اما در زمان اوایل بهار و اواخر تابستان حتما استفاده شود.تعداد دفعات آن هم بسته به نیاز می تواند هر یک ماه الی دو ماه یکبار انجام شود.

اگر گیاهان شما داخل آب قرار دارند نیز میتوانید از هیومیک برای افزایش ریشه زایی آنها استفاده نمایید.و فقط کافی است که چند قطره را داخل آب گلدان ریخته و آن را تکان دهید.به خوبی می بینید که پس از چند روز هیومیک دور ریشه ها را می گیرد و به آنها می چسبد.

 

چند توصیه کود دهی برای گل های آپارتمانی:

 • در مصرف کودهای و عناصر غذایی زیاده روی نکنید که باعث بر هم زدن تعادل غذایی خاک می شود.و این خود مشکلاتی زیادی را پدید می آورد.
 • همیشه سعی نمایید به میزانی آب کود ( آب همراه عناصر غذایی) را بدهید که از ته گلدان خارج نشود اینکار در واقع آب شوی می باشد که عناصر غذایی را از دست راس ریشه خارج می کند.
 • همیشه برای آبیاری و کود دهی زمان بندی صحیح داشته باشید مثلا در هفته روزهای یکشنبه و چهارشنبه و در ساعت مشخص زیرا در صورت آبیاری بدون برنامه با دوره های متناوب باعث ایجاد استری و تنش در گیاه خواهد شد.
 • برای دفع آفات و گند زدایی از گوگرد مایع آلی و بیماری های قارچی از محلول های مسی استفاده نمایید.
 • سعی نمایید آب و کود را پای تنه گیاه نریزید و با کمی فاصله از تنه ریخته شود.
 • استفاده از کودهای npk سه بیست ۲۰-۲۰-۲۰ نیز به دلیل تعادل عناصر غذایی بسیار برای رشد توصیه می شود.
 • کود npk با فسفر بالا نیز برای افزایش ریشه زایی مخصوصا برای پاجوش زدن سانسوریا بسیار کمک کننده است.

 

برای خرید گوگرد مایع آلی و هیومیک اسید اصل و کود دامی بایوجمی از طریق وات ساپ اقدام نمایید.همکاران ما آماده پاسخگوی به سوالات شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *