معرفی بهترین کود برای سیر و پیاز

معرفی بهترین کود برای سیر و پیاز

کود برای سیر و پیاز در هر مرحله از رشد متفاوت می باشد.یعنی در ابتدای زمان کاشت یک نوع کود توصیه می شود و در زمان تشکیل پیاز کود متفاوتی باید استفاده کنیم.پس می توان گفت که در هر مرحله باید کود مختص به خود را مصرف کنیم.منظور ما از بیان این موضوع این است که با استفاده از یک کود دامی و یا فقط یک کود اوره نمی توان انتظار داشته باشیم که محصول خوبی را برداشت نماییم.البته کود دامی و اوره مورد نیاز است.اما کافی نیست کودهای دامی بیشتر برای اصلاح ساختار خاک و برای افزایش میزان ماده الی مناسب هستند و نمی توانند تمام نیازهای سیر و پیاز را تامین نمایند.

 

چکار کنیم که سیر و پیاز ما درشت شود؟

اکثر کشاورزان به صورت سنتی برای افزایش  تناژ محصول و درشتی سیر و پیاز خود اقدام به مصرف کودهای گاوی و یا مرغی و گوسفندی می کنند.این نوع از کودهای برای اصلاح خاک و حاصلخیزی زمین مناسب است اما نمی تواند تمام نیازهای غذایی سیر و پیاز را تامین کند.برای درشت شدن سیر و پیاز می توان از عناصر مانند پتاسیم و کلسیم و روی و بور استفاده کرد.در واقع این عناصر را باید هر کدام در زمان مشخص خود حتما استفاده شود.توجه داشته باشید که در زمان مصرف این کودها نباید آنها را با هم ترکیب کرد و باید جداگانه و به فاصله ۷ الی ۱۰ روز ان هم به روش آبیاری استفاده کرد.بهترین زمان مصرف این کودها در زمان تشکیل غده ها می باشد.

یکی از بهترین اقداماتی که باعث افزایش کیفیت و درشت شدن سیر و پیاز خواهد شد.این است که حتما قبل از آماده سازی زمین برای کاشت ازمایش خاک را انجام دهید.

 

بهترین کود برای سیر و پیاز:

معرفی بهترین کود برای سیر و پیاز

 همان گونه که در ابتدای این مقاله بیان کردیم برای سیر و پیاز در هر مرحله نیاز به مصرف عناصر غذایی متفاوتی می باشد.بررسی ها نشان داده است که در بین کودها و عناصر غذایی مورد نیاز برخی از عناصر بیشترین تاثیر را بر روی رشد و درشت شدن سیر و پیاز دارند.اگر بخواهیم بهترین کود برای سیر و پیاز معرفی کنیم می توان به اسید هیومیک برای سیر و گوگرد آلی سه کاره برای پیاز اشاره کرد.البته ما به عناصری مانند فسفر و اوره و پتاسیم و اهن بور و کلسیم هم نیاز داریم اما استفاده از گوگرد مایع و هیومیک بیشتری تاثیر را در افزایش عملکرد عناصر غذایی مانند کلسیم و بور و پتاسیم و آهن داشته اند.

تاثیرات اسید هیومیک اصل برای سیر و پیاز و همچنین تاثیرات گوگرد آلی سه کاره برای سیر و پیاز به نحوی است که استفاده از این دو کود برای سیر و پیاز بسیار لازم و ضروری به نظر می رسد.بهترین روش مصرف گوگرد مایع الی و اسید هیومیک مایع به روش آبیاری و از طریق ریشه می باشد.

 

برنامه غذایی برای سیر و پیاز:

برنامه غذایی که برای سیر و پیاز در نظر گرفتیم در ۴ مرحله می باشد این برنامه غذایی به صورت عمومی است و قطعا در صورت لزوم اگر نیاز به مصرف عناصر دیگری باشد باید در کنار این مواد استفاده شود.

اولین مرحله پس از کاشت دانه ها می باشد که استفاده از اسید هیومیک و اسید امینه بسیار موثر خواهد بود.اسید هیومیک باعث افزایش قدرت جوانه زنی و افزایش ریشه زایی خواهد شد.و اسید امینه در کاهش استرس نشا و بهینه کردن شرایط خاک می تواند مفید باشد.اسید هیومیک را اولین مرحله در اولین اب ابیاری پس از کاشت مصرف نمایید.

دومین مرحله رشد اولیه برگ و ساقه است که استفاده از عناصر مانند اوره و فسفر  و گوگرد مفید خواهد بود

مرحله سوم رشد رویشی ساقه ها و برگ ها را داریم که کودهای NPK که دارای درصد پتاسیم بیشتری هستند مانند ۳۶-۱۲-۱۲ و یا ۳۰-۵-۱۵ توصیه می شود.

مرحله چهارم که پر کردن غده ها و درشت شدن حبه است استفاده از عناصر غذایی پتاسیم و کلسیم و روی و بور  و گوگرد پیشنهاد می شود.

استفاده گوگرد نه تنها به غیر از اینکه ویژگی یک عنصر غذایی را دارد بلکه باعث افزایش جذب عناصری مانند کلسیم و آهن و پتاسیم نیز خواهد شد.در خصوص اشنایی با تاثیرات گوگرد مایع آلی سه کاره بر روی آن کلیک نمایید.

اسید هیومیک را میتوان در سه مرحله استفاده کرد زیرا هیومیک باعث افزایش جذب عناصر غذایی خواهد شد و یا عناصر غذایی که در داخل خاک قرار دارند را آزاد سازی کرده و در اختیار ریشه قرار خواهد داد.حتما مقالات مربوط به تاثیرات اسید هیومیک برای سیر را مطالعه نماید.

 

مطالب پیشنهادی:

مطالبی که توسط کاربران بیشترین بازدید را داشته است.

قیمت اسید هیومیک اصل :

طریقه مصرف اسید هیومیک:

تاثیر اسید هیومیک در کشاورزی:

قیمت گوگرد مایع آلی:

بهترین زمان مصرف کلسیم برای درختان:

بهترین زمان هرس درختان:

۵ عامل ریزش گل و میوه:

دلیل ترک خوردگی میوه و را مقابله با آن

 

تماس با ما