معرفی کود پاییزه برای درختان میوه

معرفی کود پاییزه برای درختان میوه

 معرفی کود پاییزه مناسب برای درختان میوه یکی از دغدغه های و سوالات پر تکرار شما کشاورزان عزیز می باشد.اولین گزینه ای که برای چالکود کود پاییزه استفاده میشه کود های دامی و مرغی و یا گوسفندی است.اما در خصوص کودهای دامی چند نکته را باید حتما مورد توجه قرار داد که عدم توجه به این موضوعات ممکن است باعث ایجاد خسارت و یا عدم باردهی مناسب شود.مشکل بسیاری از کشاورزان این است که سریعا اقدام به مصرف کودهای دامی فله که به روش سنتی پوسیده شده  است می نمایند در حالی که این کودها با این شرایط اصلا برای کشاورزی مناسب نمی باشد.در این مقاله قصد داریم که به معرفی کود پاییزه با کیفیت و استاندارد برای درختان بپردازیم و از همه مهمتر اینکه ایا این کود های دامی منبع خوبی برای تامین مواد غذایی درختان می باشند یا خیر.همه ما می دانیم که کوددهی پاییزه یکی از مهمترین وعده های غذایی برای درختان و همچنین اولین مرحله کوددهی در باغات محسوب می شود.هر چند بر خلاف تصور بسیاری از کشاورزان آن را به عنوان یک هزینه اضافی تلقی می کنند و به آن بی اهمیت هستند.قبلا در خصوص اهمیت کود دهی پاییزه مطالبی را برای شما بیان کردیم.برای اشنایی بیشتر با اهمیت و لزوم کود دهی پاییزه حتما بر روی لینک آبی رنگ کلیک کنید و مقاله آن را مطالعه نمایید.

 

مناسب ترین کود پاییزه کدام است؟

اولین و رایج ترین کود جهت معرفی کود پاییزه کودهای دامی هستند که شامل( کودهای گاوی و گوسفندی و مرغی) است.البته هر نوع کود دامی را به عنوان کود پاییزه نباید مصرف کرد.جالبه بدانید که کودهای دامی ارزش غذایی چندانی ندارند و میزان درصد عناصر غذایی آن بسیار کم است پس نمی تواند منبع خوبی برای تامین عناصر غذایی درختان ما باشد.اما هدف استفاده ما از کود های دامی تامین عناصر غذایی نیست بلکه هدف ما تامین ماده آلی برای خاک و افزایش فعالیت میکرو ارگانیسم و حاصل خیزی خاک است.

با این شرایط میتوان نتیجه گرفت که کودهای دامی نظیر مرغی،گاوی و گوسفندی را باید حتما در کنار عناصر غذایی و کودهای مانند NPK  یا سولفات پتاسیم و روی و آهن و…. استفاده کرد تا افزایش باردهی را شاهد باشیم.

نکته بسیار مهم در خصوص کودهای دامی دارا بودن ۳ شرط اصلی برای استفاده هستند.

  • فراوری شده و پوسانده شده باشند
  • ارزش غذایی که همان ماده آلی آن است حفظ شده باشد
  • گند زادیی و قارچ کشی شده باشد

اگر بخواهیم در اینجا یک معرفی کود پاییزه دامی را داشته باشیم یکی از بهترین کود دامی بایوجمی می باشد که به دلیل فراوری مناسب و گند زدایی خوب و عدم وجود آفات و بیماری قارچی و نیز حفظ ماده الی دارای کیفیت بالایی می باشد و برای اصلاح خاک و کاهش شوری به نسبت کودهای دیگر بهترین گزینه می باشد.

کودهای مرغی نیز دارای قدرت خوب هستند البته کود مرغی که از نوع مرغ گوشتی باشد کیفیت بالاتری خواهد داشت اما کودها مرغی به دلیل آمونیاک و گرمایی بیشتری که در حاک ایجاد می کند بهتر است همراه با کود گاوی ترکیب شود.

نکته مهم در خصوص مصرف کودهای دامی این است که باید حتما فراوری و  گندزادیی و پوسیده شده باشد.و از استفاده از کودهای فله که دارای این ویژگی نمی باشند خودداری نمایید.منظور از پوسیده بودن ماندن در زیر آفتاب نیست.

 

معرفی کود پاییزه بایوجمی:

این کود توسط شرکت دانش بنیان کیمیا پالایش اختراع شده که دارای قدرت عملکردی فوق العاده می باشد ۳ ویژگی مهم این کود عبارتند از:

  • به دلیل روش نوین فرآوری در تولید این کود ماده آلی آن حفظ شده است.که در تامین ماده آلی مورد نیاز خاک بسیار مفید خواهد بود.در کودهای دامی فله که به صورت سنتی اقدام به پوساندن آنها در معرض آفتاب می نمایند میزان ماده آلی آن بسیار کاهش می یابد.اما در کود بایوجمی درصد بالایی از میزان ماده آلی آن حفظ شده است.
  • یکی از مشکلات مصرف کود گاوی تازه و یا نپوسیده شده به روش صحیح این است که دارای تخم علف هرز و بیماری قارچی و افات می باشند.اما کود بایوجمی کاملا گند زدایی شده و بدون هیچ گونه آفات و بیماری قارچی می باشد.
  • یکی دیگر از مزیت های آن قدرت جذب بالایی آن برای ریشه می باشد که به دلیل پوسیده بودن آن به خوبی با گذشت ۱ الی ۲ ماه اکسید شده  و برای ریشه قابل جذب می باشد.کودهای گاوی که پوسیده نشده باشند بین ۲ الی ۱۰ سال برای اکسید شدن آنها در داخل خاک زمان نیاز می باشد.

یکی از اهداف ما از کود دهی در پاییز در کنار تقویت درختان این است که خاک را نیز اصلاح کنیم.که بهترین گزینه برای اصلاح ساختار و تقویت خاک از لحاظ بیولوژی و شیمیایی استفاده از کودهای آلی مانند کود دامی،هیومیک اسید و…. می باشد.

کشاورزان عزیز ماده آلی قلب تپنده خاک شما می باشد و تمام عملیات که در خاک برای جذب مواد غذایی و عناصر مورد نیاز انجام می شود توسط میکرو ارگانیسم و باکتر های مفید صورت می گیرد.که فعالیت آنها به ماده آلی بستگی دارد.و در حال حاضر به دلیل کاهش بارندگی و تغییرات آب و هوایی و استفاده از سموم بسیار لازم و ضروری میباشد.که ما تامین ماده آلی خاک را در برنامه غذایی خود لحاظ نماییم.

با مصرف کود آلی بایوجمی با یک تیر دو هدف را خواهید زد هم تقویت درختان و هم اصلاح خاک با تامین ماده آلی که به عملکرد بهتر عناصر دیگر کمک خواهد کرد.

آنالیز و ترکیبات کود بایوجمی:

معرفی کود پاییزه برای درختان میوه

 

معرفی کود پاییزه بایوجمی صرفا برای مصرف کود پاییزه نمی باشد.و چون این کود یک کود کامل است برای افزایش باردهی در فصل بهار و اواخر زمستان نیز قابل استفاده می باشد.

 

طریقه مصرف و میزان کود پاییزه بایوجمی:

بهترین روش مصرف کود پاییزه به روش چالکود می باشد که باید با توجه به سن درختان آنها را مصرف نمایید.نحوه صحیح استفاده ان با توجه به سایه انداز درختان و در ارتفاعی که ریشه های مویی قرار دارد.میزان مصرف آن با توجه به سن درخت به شرح زیر می باشد

  • برای نهال های ۲ الی ۴ ساله بین ۱ الی ۳ کیلو
  • درختان با سنین ۵ الی ۱۰ سال بین ۴ الی ۸ کیلو
  • برای درختان با سنین ۱۰ الی ۲۵ سال بین ۸ الی ۱۵ کیلو
  • درختان بالاتر از ۲۵ سال میزان مصرف ۲۵ کیلو مورد نیاز است.

نکته مهم برای درختان انگور میزان مصرف آن نهایت ۴ کیلو می باشد.

 

برای خرید گوگرد مایع آلی و هیومیک اسید اصل و کود دامی بایوجمی از طریق وات ساپ اقدام نمایید.همکاران ما آماده پاسخگوی به سوالات شما هستند.

 

 

مطالب پیشنهادی:

مطالبی که بیشترین بازدید را توسط کاربران داشته است.

قیمت اسید هیومیک اصل :

طریقه مصرف اسید هیومیک:

تاثیر اسید هیومیک در کشاورزی:

قیمت گوگرد مایع آلی:

بهترین زمان مصرف کلسیم برای درختان:

بهترین زمان هرس درختان:

۵ عامل ریزش گل و میوه:

دلیل ترک خوردگی میوه و را مقابله با آن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما