مهمترین علت رشد نکردن یونجه به همراه ارائه راهکار

مهمترین علت رشد نکردن یونجه به همراه ارائه راهکار

رشد نکردن یونجه می تواند علل مختلفی داشته باشد که مهمترین آنها را در اینجا با هم بررسی خواهیم کرد.قطعا یکی از عوامل عدم تغذیه مناسب و یا عدم جذب صحیح مواد غذایی توسط ریشه می باشد.چرا عناصر غذایی در خاک توسط یونجه شما دریافت نمی شود؟ این به میزان املاح خاک شما بستگی دارد.پس برای رشد بهتر یونجه ابتدا ما باید بدانیم که چه عناصر غذایی باید مصرف کنیم و همچنین خاک را برای دریافت عناصر غذایی توسط ریشه آماده سازی و اصلاح نماییم.

 

علت رشد نکردن یونجه:

یکی از اصول اولیه در افزایش عملکرد بالا در یونجه پایداری گیاه و یا تراکم و قوی بودن مزرعه می باشد.در یک مزرعه با گیاهان پایدار و مقاوم ضمن عملکرد بالا توان رقابت با علف های هرز نیز افزایش می باید.در حالی که در یک مزرعه ضعیف ضمن عملکرد پایین یونجه باعث افزایش رشد علف های هرز خواهد شد.پس باید گیاهان پایدار و قوی داشته باشیم تا هم عملکرد خوب و هم کاهش علف های هرز را شاهد باشیم.

مهمترین علت رشد نکردن یونجه به همراه ارائه راهکار

در خصوص علت رشد نکرد یونجه مهمترین عوامل ابتدا عدم تغذیه مناسب و تامین نیاز غذایی به صورت کامل و مستمر است.برخی از کشاورزان انتظار دارند که با دادن یک وعده کود در سال بتوانند در هر چین برداشت،محصول خوبی برداشت نمایند.مثل این است که به شما بگویم چون صبحانه خوردی دیگر نهار و شام نخورید.و در انتهای روز نیز عملکرد و بازدهی خوبی داشته باشید.دوستان عزیز گیاه در هر مرحله از رشد پس از برداشت نیاز به مواد غذایی دارد پس حتما توصیه می کنیم که حداقل بعد از ۲ دوره برداشت گیاهان را تقویت نمایید.

 عامل دوم فراهم نبودن شرایط محیطی خاک برای رشد یونجه می باشد.در صورتی که آهک و یا شوری و یا ph  شما بالا باشد.گیاه برای جذب عناصر غذایی دچار مشکل خواهد شد.و در ریشه گیاه نمی تواند مواد غذایی را دریافت کند و باعث رشد نکردن یونجه می شود.از این رو برخی از کشاورزان اظهار می کنند که با وجود مصرف عناصر غذایی اما باز هم یونجه خوبی ندارد.پس لازم است که بدانیم شرایط خاک برای رشد یونجه چگونه باید باشد.

برخی از کودهای به دلیل عدم نوع ساختار مناسب و عدم قابلیت جذب نیز اصلا توسط گیاه جذب نمی شود و با اولین آبیاری شسته شده و از دسترس گیاه خارج می شوند پس در انتخاب کود از نظر کیفیت نیز دقت نمایید.

 

نیازهای غذایی یونجه:

مهمترین علت رشد نکردن یونجه به همراه ارائه راهکار

یونجه برای رشد کردن بیشتر نیاز به عناصر غذایی مانند (نیتروژن، پتاسیم و فسفر و البته گوگرد) دارد.تجربه مصرف و تحقیقات نشان داده که به نظر می رسد نیاز یونجه به گوگرد بیشتر از نیاز آن به پتاسیم و فسفر می باشد.زیرا گوگرد مایع آلی برای یونجه علاوه بر افزایش رشد رویشی،دفع آفات و اصلاح خاک را نیز انجام می دهد.پس لازم است که حتما از این ۴ عنصر برای رشد یونجه استفاده نماییم.اما فقط مصرف این عناصر کفایت نمی کند.شرایط جذب را داخل خاک را نیز باید آماده سازی کنیم.

یکی از علت های رشد نکردن یونجه فراهم نبودن شرایط خاک می باشد.یونجه در خاک های که PH آنها ۷ می باشد یعنی حالت خنثی دارند بهتر رشد می کند.البته میزان ph  بین ۷ الی ۷٫۵ بسیار مناسب است و کمتر از ۷ برای رشد یونجه مناسب نیست.با توجه به میزان ph خاک برای اصلاح می توان از گوگرد مایع آلی و یا اسید هیومیک و یا کود آلی بایوجمی استفاده نمود.

بهترین زمان تامین مواد غذایی یونجه در خاک زمان کاشت و آماده سازی زمین می باشد که بهتر است از کودهای دامی فرآوری شده و غنی شده با عناصر غذایی همانند کود های آلی بایوجمی استفاده نمایید.

 

 بهترین کود برای رشد یونجه:

یکی از کودهای پیشنهادی که می توان در کنار کودهای دیگر استفاده  کرد استفاده از کود آلی بایوجمی برای یونجه است.این کودها بهترین جایگزین برای کودهای دامی هستند.کود بایوجمی دو ویژگی رقابتی و کاربردی دارند اول آنکه با عناصر غذایی مانند پتاسیم و نیتروژن و فسفر غنی شده و ارزش غذایی بالاتری دارند و نیز بدون هیچ گونه آلودگی مانند آفات و بیماری ها قارچی هستند و دوم اینکه به تدریج در خاک آزاد سازی می شوند و ماندگاری بالایی دارند و در طول فرایند رشد مواد غذایی به تدریج در دسترس گیاه قرار خواهد گرفت.

 

آیا می دانید که:

استفاده بیش از حد از کودهای اوره برای یونجه با گذشت زمان باعث عدم جوانه زنی بذر و سوختگی در گیاه خواهد شد.

 

مطالب پیشنهادی:

مطالبی که توسط کاربران بیشترین بازدید را داشته است.

افزایش دانه آفتاب گردان و کاهش پوکی:

۵ خواص هیومیک برای انگور:

دلیل ترک خوردن پوست میوه:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما