موثر ترین کود باردهی محصول

موثر ترین کود باردهی محصول

 کود باردهی که دارای بیشترین تاثیر را دارد کدام است؟چه کودی دارای ارزش غذایی بالا می باشد.در این مقاله چند ویژگی کود مرغوب را به شما خواهیم گفت .معمولا کودهای باردهی متشکل از عناصر( میکرو و ماکرو) هستند که بیشترین طیف از عناصر غذایی را در ترکیب خود جای دارند. نکته قابل تامل اینجاست که فقط صرفا با داشتن عناصر میکرو و ماکرو  برای موثر ترین کود باردهی کفایت نمی کند. این عناصر لازم هستند اما کافی نیست در واقع موضوع مهم تری از خود این عناصر در عملکرد کود باردهی تاثیر دارد که آن( توازن و غنی سازی و فرآوری شدن )آنها برای مصرف می باشد.

 

ویژگی یک کود باردهی مرغوب:

برای یک کود باردهی مرغوب می توان چند عامل را در نظر گرفت. تفاوتی نمی کند که کود حیوانی و یا مرغی یا کمپوست و یا ……استفاده می کنید. هدف ما از مصرف کود تامین و رساندن عناصر حاوی مواد غذایی به ریشه درختان و گیاه می باشد.بنابراین یک معیار برای سنجش کود باکیفیت باید در نظر داشته باشیم. برخی از این موارد عبارتند از

  1. کود باید قابلیت جذب بسیار بالایی داشته باشد. برخی از عناصر به محض ورود به درون خاک به دلیل املاح و ساختار شیمیایی خاک ( اسیدی، قلیایی،شور، آهکی) تحت تاثیر این مواد قرار می گیرند و از خود واکنش نشان می دهند و چه بسا قابل جذب برای ریشه نمی باشد.
  2. عناصر کود باید فرآوری شده و آماده برای مصرف باشند. اینکه مواد و عناصر را تامین کنیم و مصرف کنیم کفایت نمیکند برخی از عناصر را نمی شود به همین شکل اولیه مصرف کرد باید عملیات آماده سازی بر روی آنها انجام شود. مانند کودهای دامی که نمی توان آنها را به صورت تازه مصرف کرد و باید حتما پوسیده و کمپوست شوند.
  3. بهتر است در کنار عناصر غذایی موادی مانند اسید هیومیک و اسید فولیک نیز در ترکیب داشته باشند.
  4. میزان درصد عناصر آنها در حد نیاز گیاه باشد و در اثر مصرف نکروز و گلرزو را نداشته باشند.(ارگانیک بودن آنها)
  5. مواد آلی که در حاصل خیز نمودن خاک و ایجاد شرایط مناسب برای رشد یک فاکتور مهم تلقی می گردد.

 

برخی از کودهای مخصوص باردهی:

بر اساس موارد گفته شده بالا  اگر بخواهیم کودهای با این ویژگی ها بیان کنیم می توان به کودهای مانند گوگرد آلی ارگانیک و یا کود اکتیول یا همان (ماکرو)  و کود مکس یا (میکرو) اشاره کرد.این کودهای به غیر از اینکه برای درختان عامل باردهی خواهند بود مزایایی دیگری نیز مانند دفع آقات نیز دارند که برای اطلاع بیشتر با کلیک بر روی آنها می توانید مزایایی  هر کدام را مشاهده نمایید.

موثر ترین کود باردهی کدام است؟

با ویژگی های که برای یک کود باردهی مرغوب بیان شد هر چقدر یک کود این ویژگی ها را داشته باشد می توان اطمینان حاصل کرد موثر ترین کود باردهی را خواهیم داشت.متاسفانه در برخی از موارد اولین مورد در انتخاب یک کود هزینه پرداختی می باشد که قیمت پایین تری را داشته باشد. برخی از کودهای شیمیایی به دلیل عدم عناصر کنترل نشده قیمت پایینی دارند و معمولا میزان دوز مصرفی آنها کم می باشد. زیرا باعث ایجاد عوارض در محصول می نماید. و تصور بر این است که چون دارای درصد بالا و کیفیت خوبی می باشد با مصرف مثلا ۱ الی ۲ لیتر در هکتار کفایت می کند.

 

مطالبی پیشنهادی:

مطالبی که توسط کاربران بیشترین بازدید را داشته است.

طریقه مصرف گوگرد مایع:

طریقه مصرف کود هیومیک:

طریقه مصرف کود باردهی:

طریقه مصرف کود آهن آلی:

[njwa_button id=”4789″]

تماس با ما