هیومیک اسید مایع بهتر است یا پودری؟

هیومیک اسید مایع بهتر است یا پودری؟

هیومیک اسید مایع و پودری جزو پر مصرف ترین کودهای کشاورزی در سال های اخیر هستند.بهترین نوع اسید هیومیک از زغال سنگ های معدنی بدست می آید که بهترین نوع آن به نام زغال سنگ لئوناردیت شناخته شده است.این زغال سنگ دارای هیومیک خاک و غیر فعال است.در واقع سنگ زغال سنگی برای استخراج مناسب است که دارای میزان درصد خوب یاز هیومیک باشد و هر زغالی سنگی برای استخراج مناسب نیست.در فرایند استخراج هیومیک فعال از سنگ های معدنیهم هیومیک مایع و هیومیک خشک یا پودری بدست می اید.در واقع هیومیک ماده و عصاره سنگ های معدنی است.نکته بسیار مهم این است که حتما باید سنگ معدنی ما در فرایند استخراج و تولید هیومیک فعال تصفیه شود تا خاکستر و فلزات سنگین آن مانند سرب و آرسنیک و جیوه آن کاهش یابد.اسید هیومیک مایع و پودری مزایایی نسبت به یکدیگر دارند که آنها را بیان خواهیم کرد.

 

 

مزایای اسید هیومیک پودری:

هیومیک اسید مایع بهتر است یا پودری؟

برای بدست آوردن هیومیک پودری از سنگ معدنی زغال سنگ آن را با مواد محلولی مانند اسید فسفریک و آمونیاک و یا هیدرو کسید کربن استفاده می شود که ماده هیومیک از آن استخراج شود و سپس در خشک کن قرار می گیرد و هیومیک پودری بدست می اید.این فرایند تولید نیاز به تخصص و دستگاه های مخصوص خشک کن می باشد.برخی از افراد اقدام به پودر کردن مسقیم همان سنگ معدنی می کنند که تحت عنوان هیومیک پودری عرضه می شود که قیمت پایین دارد و کاملا تقلبی است درست که داخل سنگ معدنی ماده هیومیک وجود دارد اما فرم آن خام بوده و تاثیرات و عملکرد چندانی نخواهد داشت.پس از استخراج هیومیک از سنگ معدنی آن را در خشک کن قرار داده تا رطوبت آن گرفته شود و شما هیومیک پودری دارید.هیومیک پودری معمولا برای چالکود و یا آماده سازی زمین قبل از کاشت محصولاتی مثل گندم ،جو،ذرت و لوبیا …. کاربرد دارد.زیرا مدت زمان بیشتری نیاز است که آزاد سازی شود و عمل کند برخی از مزایایی ساختاری هیومیک پودری عبارتند از:

 • حمل و نقل و انبارش آسان و بهتر
 • کاهش هزینه حمل
 • هم به روش ترکیب با خاک و هم روش محلول در آب قابل مصرف می باشد.
 • ماندگاری بیشتری در خاک دارند
 • برای چالکود و زمین های که به صورت دیم است قابلیت مصرف قبل از کاشت را دارد.

معایب هیومیک پودری:

 • سرعت تاثیر گذاری کمتری نسبت به هیومیک مایع دارد.
 • زمان عملکرد آن در خاک قابل پیش بینی نمی باشد و تاثیر گذاری آنها کمی زمان بر خواهد بود.
 • در صورتی که در آبیاری قطره ای و یا بارانی مصرف شود در صورت عدم ترکیب نامناسب و حلالیت کاملا با آب و داشتن ذرات و ناخالصی آن ممکن است باعث مسدود شدن نازل های خروجی آب شوند.
 • داشتن ناخالصی های بیشتری نسبت به هیومیک مایع

بالا ترین درصد هیومیک اسید مایع و پودری تولید شده توسط شرکت های معتبر آمریکایی بین ۱۸ الی ۲۰ درصد است در واقع ماده خالص و هوموس آن در هر کیلو و یا در هر لیتر ۱۸ الی ۲۰ گرم است پس هیومیک های پودری با میزان درصد های ۹۵% منظور این نیست که ۹۵ درصد هوموس و یا هیومیک دارد.در واقع بخشی از آن هیومیک ۹۵% ناخالصی های مثل خاک و ….. خواهد بود که تصفیه نشده است.زیرا ۹۵% هیومیک خالص نداریم .پس لطفا آگاهانه خرید نمایید.

 

مزایای اسید هیومیک مایع:

برای تولید هیومیک اسید مایع نیز لازم است که سنگ معدنی های دارای هیومیک را مجدد با مواد قابل حلال ترکیب کنند تا هوموس آن استخراج شود به صورت مایع در آید.نکته این است که اسید هیومیک های اصل اصلا رسوب نمی کنند.این فرایند در مخزنهای مخصوص برای ترکیب  ماده خشک هیومیک با مایع مخصوص و حلال حدودا ۴۰ ساعت زمان می برد.برای درک بهتر مثالی را بیان می کنیم که سنگ معدنی ها  را پرتقال در نظر بگیرید و ما به دنبال ویتامین C  آنها هستیم.قطعا در این پرتقال ما میزانی مواد زائد مانند پوست پرتقال و تفاله و اب داریم.حالا اگز ویتامین بدست آمده را میتوان به صورت پودری و مایع داشته باشیم مثلا شربت ویتامین C و یا قرض ویتامین C  که هر کدام کاربرد خاص خود را دارد.

برخی از مزایای ساختاری هیومیک اسید مایع عبارتند از

 

 • در اب به راحتی حل و ترکیب می شود و جون به خوبی در آب حل می شود در سیستم های ابیاری قطره ای را دچار مشکل نخواهد کرد.
 •  قدرت جذب بالا و تاثیر گذاری سریع تر در گیاه و خاک
 • برای مصرف نیاز به دستگاه خاص ندارد و به راحتی مصرف می شود.
 • اثر کلاته کردن سریع به محض وارد شدن در خاک

معایب اسید هیومیک مایع:

 • هیومیک مایع برای چالکود مناسب نمی باشد.
 • ماندگاری کمتری نسبت به پودری دارد.
 • هزینه حمل و نقل و بسته بندی بیشتری دارد.

 

اسید هیومیک یک بستر ساز مناسب درون خاک است که شرایط را برای رشد گیاه و افزایش عملکرد کودهای دیگر فراهم می کنند.پس مصرف آن به تنهای در بهار و تابستان کافی نیست و حتما نیاز است که در کنار آن شما از عناصر غذایی دیگر حتما هم استفاده نمایید.

 

هیومیک اسید مایع یا پودری:

اینکه ما از هیومیک اسید مایع و یا پودری استفاده کنیم بخشی از با این موضوع مربوط می شود که شما در چه مرحله ای رشد قرار دارید؟و ما چقدر زمان داریم؟و اصلا نوع محصول و شرایط و سیستم ابیاری شما چگونه است؟شاید این گونه بتوان گفت که چون روش تولید هیومیک اسید مایع طولانی تر و زمان بر است کمی گران تر خواهد بود.اما از طرفی در واقع هیومیک مایع عصاره هیومیک خشک است و عناصر غیر مفید آن کاهش یافته و اگر اصل باشد به خوبی تصفیه شده و شما هوموس واقی خواهید داشت. و از طرفی در طی فرایند تولید عناصری دیگری مانند فولیک اسید و یا پتاس نیز در ترکیب اضافه می شود.که عملکرد بهتری را به نسبت پودری شاهد بوده ایم.

برای خرید گوگرد مایع آلی سه کاره ۲۰%و هیومیک مایع اصل ۱۶% از طریق وات ساپ اقدام نمایید.همکاران ما آماده پاسخگوی به سوالات شما هستند.

 

آیا می دانید که:

هیومیک های مایعی که دارای غلظت بیشتری هستند نشانه کیفیت بالای آنها نیست در واقع این نوع هیومیک ها در مرحله آخر تصفیه نشده اند و دارای ناخالصی های بیشتری نسبت به هیومیک مایع اصل خواهند بود.

 

مطالب پیشنهادی:

مطالبی که توسط کاربران بیشترین بازدید را داشته است.

قیمت اسید هیومیک اصل :

طریقه مصرف اسید هیومیک:

تاثیر اسید هیومیک در کشاورزی:

قیمت گوگرد مایع آلی:

بهترین زمان مصرف کلسیم برای درختان:

بهترین زمان هرس درختان:

۵ عامل ریزش گل و میوه:

دلیل ترک خوردگی میوه و را مقابله با آن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما