چرا کود آهن کلاستر مصرف کنیم؟

چرا کود آهن کلاستر مصرف کنیم؟

کود آهن کلاستر چیست؟ و چه مزیتی نسبت به کود های آهن دیگر دارد؟ عنصر آهن یکی از عناصر کم مصرف در گیاهان اما بسیار مهم برای کشاورزی می باشد.اکثر خاک های کشور ما دارای آهک می باشد. و از همین جهت جذب برخی از عناصر مخصوصا عناصر فلزی مانند آهن ، روی و مس به صورت طبیعی و به خوبی انجام نمی شود. و بر اساس تحقیقات انجام شده و آزمایشات خاک مشخص گردیده که کمبود آهن همیشه در اکثر خاک های ما وجود داشته است. خوب شاید در اینجا شما بگویید که ما امسال عنصر آهن به میزان کافی  را به زمین خود اضافه کردیم. مشکل دقیقا در همین جا مشخص می شود که بخش عمده کمبود آهن در عدم مصرف نیست بلکه کود آهن پس از مصرف چگونه جذب می شود.برای آنچه که در مورد کود آهن باید بدانیم تا آخر با ما همراه باشید.

چرا کود آهن کلاستر مصرف کنیم؟

کلاستر آهن چیست؟

عنصر آهن یک عنصر فلزی محسوب می شود و پس از ورود به خاک با ترکیبات درون خاک واکنش نشان می دهد.ما باید شرایطی را ایجاد  کنیم که در مرحله اول این عنصر از دسترس خارج نشود و برای جذب آماده شود و دوما نحوه آزاد سازی به صورت آهسته و به تدریجی باشد.همه عناصر در خاک باید اکسید و سولفات شوند تا گیاه بتواند آنها را جذب نماید.کلاستر آهن یک نوع آهن اکسید شده و آماده برای جذب می باشد که گیاه بتواند به راحتی آن را جذب نماید.معمولا برای حفاطت از عنصر آهن از مواد آلی نیز استفاده می شود.که اصطلاحا به آنها کلاته کردن می گویند.

 

 مزیت کود آهن کلاستر:

کود های آهن بسیاری در بازار وجود دارد. اما بسیاری از آنها فقط دارای عنصر آهن می باشند و به عنوان یک کود نمی توان آنها را در نظر گرفت.استفاده از کلاستر آهن نسبت به پودر های آهن و یا براده آهن دارای مزیت های می باشد.

  1. از رسوب آهن در خاک جلوگیری می کند.
  2. کمک به افزایش کیفیت محصولات و مقاوم گیاه
  3. عدم ایجاد گیاه سوزی در صورت مصرف بالا
  4. باعث انتقال بهتر سلولهای فتوسنتز در گیاه می شود.که در عملکرد گیاه بسیار موثر است.
  5. قدرت جذب بسیار بالا در گیاهان
  6. مقاوم در برابر آب شویی.
  7. به دلیل دارا ودن اسید هیومیک اثر کلاته داشتن که باعث آزاد سازی تدریجی و بهتر عنصر آهن می شود.

این موارد تنها بخش از مزیتهای می باشد که در کود آهن کلاستر وجود دارد. زیرا همراه این کود عناصر آلی و هیومیک آلی نیز وجود دارد. و در واقع این یک کود آهن آلی محسوب می شود.

 

طریقه مصرف کود آهن:

طریقه مصرف این کود هم به روش آبیاری و هم به روش محلول پاشی  می باشد. معمولا محلول پاشی یک روش مکمل برای تامین آن  می باشد.زیرا دیگر عناصر در خاک وجود ندارد که برای جذب آهن محدودیت داشته باشد. اما به عنوان روش جایگزین نمی توان در نظر گرفت . زیرا عناصر بهتر است از طریق ریشه جذب شود. میزان مصرف برای مزارع کشاورزی و باغ و درختان میوه به ازای هر هکتار به روش آبیاری ۵ لیتر توصیه شده است. برای باغداران به ازای هر ۵۰ درخت همان ۵ لیتر را نیز می توانند استفاده کنند. و اگر بخواهیم به روش محلول پاشی مصرف کنیم برای باغ و کشتزارها ۲ لیتر کمتر در نظر می گیریم.

 

چرا کود آهن کلاستر استفاده کنیم؟

یکی از مشکلات کمبود آهن عدم جذب می باشد.کود آهن کلاستری این مشکل را برای شما حل نموده است.همان طور که گفته شد این محلول فقط یک عنصر آهن نمی باشد و یک کود اهن آلی می باشد که به دلیل دارا بودن مواد آلی و هیومیک آلی بسیار در بهبود ساختار خاک موثر می باشد. هیومیک باعث اثر کلاته در آهن می گردد. یعنی عنصر آهن را در خود حفظ می کند و در درسترس گیاه قرار می دهد.و از ایجاد مزاحمت عناصر دیگر برای آهن جلوگیری می کند.این کود کاملا ارگانیک می باشد و هیچ گونه ضرر و زیانی برای خاک و محصول ندارد.

 

مطالب پیشنهادی:

مطالبی که توسط کاربران بیشترین بازدید را داشته است.

مزیت کود پاییزه اکتیول برمیستون ماکرو:

طریقه مصرف اسید هیومیک:

طریقه مصرف گوگرد آلی: