چرا گوگرد مایع آلی استفاده کنیم؟

چرا گوگرد آلی ارگانیک استفاده کنیم؟

گوگرد آلی ارگانیک چیست؟و چه مزیتی نسبت به گوگردهای شیمیایی و گوگردهای مشابه دیگر دارد؟در این مقاله در خصوص مزایا و ترکیب و کاربرد های گوگرد مایع ارگانیک صحبت خواهیم کرد.مهمترین موضوع این است که گوگرد مایع ارگانیک در ترکیب خود دارای مواد آلی و برخی از عناصر غذایی می باشد.بسیاری از ما در هنگام خرید کود و یا عناصر غذایی بیشتر تمایل به خرید کودهای با درصد های بالا داریم تا تاثیرات بهتری را بر روی درختان شاهد باشیم.اما این تصور اشتباه است.در برخی از مواقع با دست خود باعث ایجاد مسومیت در گیاهان خواهیم شد.

 

 

گوگرد آلی ارگانیک چیست؟

گوگرد آلی ارگانیک نوعی گوگرد مایع است که دارای کمترین میزان ناخالصی و عناصر غیر مفید می باشد و میزان درصد آن با توجه به نوع کاربرد آن برای کشاورزی کنترل شده و در حد متعادل می باشد.ساختار و فرم تمام عناصر در طبیعت برای مصارف کشاورزی باید تغییر نمایید.گوگرد نیز باید برای استفاده در کشاورزی به فرم مناسب تغییر داده شود برخی از کشاورزان بر این باور هستند که گوگردهای مایع با درصدهای بالا مثل ۴۰% و یا ۶۰% نشان دهنده کیفیت و تاثیر گذاری بهتر آنها می باشد و اقدام به مصرف آنها می کنند که این باور کاملا اشتباه است زیرا

 •  اولا گیاهان و درختان میزان عناصر غذایی را بر اساس میزان مورد نیاز خود جذب می کنند و میزان مازاد یا با آب شوی وارد آب های زیر زمینی خواد شد که آب را هم آلوده می کند و شما فقط هزینه اضافی پرداخت کرده اید
 • و یا آنکه در خاک باعث بر هم زدن تعادل غذایی خواهد شد.که یکی از دلایل ریزش گل و میوه درختان همین بر هم زدن تعادل غذایی در خاک می باشد که نتیجه مصرف بی رویه عناصر با درصد های بالا و کنترل نشده است.

هر چقدر گوگرد شما دارای عناصر و ناخالصی کمتری باشد کیفیت بالاتری خواهد داشت.

 

ترکیبات گوگرد مایع آلی:

گوگرد مایع آلی به غیر از عنصر گوگرد که میزان آن ۲۰% است دارای یک عنصر بسیار مهم و تاثیر دیگری به نام ماده آلی در ترکیب خود می باشد که این ماده آلی متشکل از (نیتروژن آلی۱۵%،کربن ۶%) و با نسبت های متعادل در آن قرار دارد.در خاک های کشاورزی ما به دلیل نوع اقلیم گرم و خشک و بارش های کم کمبود مواد آلی بسیار مشهود می باشد.و لازم  ضروری است که برای افزایش راندمان و تاثیر گذاری بهتر کودهای کشاورزی ماده آلی خاک را افزایش دهیم.کمک به فعالیت بهتر میکرو ارگانسیم خاک باعث افزایش تجزیه بهتر عناصر خواهد شد.البته بهترین راه تامین ماده آلی استفاده از کود هیومیک اسید اصلمی باشد که بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

اما همین میزان هم در گوگرد آلی می تواند کمک کمک کننده باشد.در ترکیب این گوگرد عناصر مثل پتاسیم و فسفر به میزان ۲% و ریز مغذی به میزان ۰٫۰۴% نیز قرار دارد که برای آن ارزش غذایی خوبی اجاد کرده و عملکرد آنها را افزایش خواهد داد.

 

 

ویژگی های گوگرد مایع آلی:

گوگرد آلی ارگانیک که یک نوع گوگرد مایع می باشد که دلیل کاربرد آسان و راحت تر آن در روش آبیاری(قطره ای و بارانی و غرقابی) و نیز به روش محلول پاشی بدون نیاز به همزن نسبت به گوگردهای پودری بیشتر مورد استقبال کشاورزان قرار گرفته است.همان طور که در بالا نیز بیان کردیم گوگرد برای آنکه ریشه بتواند آنها را جذب نمایید باید فرم آن تغییر نمایید.گوگرد آلی دارای فرم سولفات است که به خوبی توسط ریشه جذب خواهد شد.و دارای کمترین میزان ناخالصی است.برخی از ویژگی های ساختاری آن عبارتند از:

 • قدرت جذب بسیار بالا و سریع از طریق ریشه و برگ بدون نیاز به مصرف قارچ تیو باسیلوس و یا ماده اضافی
 • حلالیت ۱۰۰% درون آب و ترکیب با آن بدون نیاز به همزن
 • عدم بر هم زدن تعادل غذایی در خاک به دلیل  تعادل در میزان درصد عناصر
 • تاثیر گذاری سریع و آنی به دلیل نوع و فرمت گوگرد که مناسب برای کشاورزی می باشد.
 • ارزش غذایی بالا به دلیل عناصر مانند ماده آلی و پتاسیم و فسفر
 • پخش شوندگی یکسان در زمان محلول پاشی بر روی برگ

 

 

مزایایی گوگرد آلی ارگانیک:

اگر بخواهیم تاثیرات استفاده از گوگرد آلی ارگانیک را بیان کنیم می توان به سه بخش تقسیم بندی نمود.تاثیرات ان بر روی عملکرد و تقویت گیاه و درختان،تاثیرات آن برای اصلاح خاک،و دفع افات و کنترل بیماری های قارچی ازعمده تاثیرات گوگرد آلی می باشد.که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

 • افزایش عملکرد و تقویت درخت:

گوگرد یک عنصر تحریک کننده آنزیم های تولید پروتئین در گیاهان می باشد.همان طور که می دانیم پروتئین غذایی اصلی گیاه است که بخشی از این پروتئین مصرف خود درخت می شود و الباقی آن در دانه میوه ذخیره خواهد شد که در محصولاتی مانند سویا،ذرت،گندم،جو،کلزا،گردو،بادام …. باعث افزایش کیفیت مغز آنها خواهد شد.و همچنین باعث بهبود عملکرد درخت می گردد.بهبود عملکرد یعنی عناصر غذایی را به خوبی از ریشه به سمت دانه انتقال دهد و به صورت یکنواخت در تمام سر شاخه توزیع نمایید.اینکه شاهد هستیم در برخی از درختان محصول ما در سر شاخه ها یا بسیار بزرگ  و انتهای شاخه بسیار ریز هستند یکی از عوامل آن عدم توزیع صحیح مواد غذایی می باشد.

در کنار این افزایش عملکرد باعث افزایش مقاومت درختان و گیاهان را در برابر بیماری های و آفات و تنش های محیطی مثل سرما و کم آبی نیز خواهد شد.

 •   اصلاح کننده خاک:

همیشه شنیده ایم که اصلاح خاک مقدم بر کود دهی می باشد.شاید مهمترین قسمت در کشاورزی این خاک می باشد که بسیاری از کشاورزان نسبت به آن بی توجه هستند.و برای افزایش باردهی درختان اقدام به کود دهی می کنند بدون آنکه به این موضوع توجه داشته باشند که قبل از انجام کود دهی شما باید بستر و شرایط را برای جذب عناصر غذایی در داخل خاک برای ریشه مهیا نمایید.

این سوال بسیاری از کشاورزان می باشد که چرا هر چقدر کود می دهیم تاثیرات زیادی مشاهده نمی کنیم؟بر اساس تحقیقات ۹۰ درصد خاک های کشور ما دارای آهک بالا یا همان Ph و شوری می باشد.در خاک های که دارای ph بالا هستند و قلیایی هستند عناصر غذایی به خوبی امکان جذب نخواهند داشت و به نوعی قفل هستند.عناصری مانند آهن،منگنز،کلسیم،منیزیم،فسفر در صورت آهک بالا خاک جذب نخواهند شد.پس ابتدا شما باید اهک خاک و شوری آن را کاهش دهید.

یکی از بهترین عناصر برای انجام این کار گوگرد آلی ارگانیک می باشد.برخی از کشاورزان اقدام به مصرف اسید سولفوریک می نمایند که اینکار اصلا توصیه نمی شود.گوگرد یک عنصر غذایی است که بدون آسیب به خاک و ریشه گیاه باعث کاهش شوری و ph بالا خواهد شد.با کاهش میزان ph جذب عناصر غذایی به خوبی انجام می شود که در نهایت افزایش باردهی را شاهد خواهیم بود.

 • تقویت خاک و بهبود عملکرد آن:    

به دلیل وجود ماده آلی نیتروژن و کربن در ترکیب باعث افزایش میزان ماده آلی در خاک خواهد شد.ماده آلی نیز باعث بهبود عملکرد باکتری ها و قارچ های مفید در خاک می گردد.زمانی که شما کودی را مصرف می کنید عناصر غذایی در داخل خاک توسط این باکترها و قارچ های مفید تجزیه و اکسید شده و برای جذب ریشه آماده می شود.

خاک های ضعیف و بی رمق که اصطلاحا به آنها خاک مرده گفته می شود به دلیل عدم فعالیت میکرو ارگانسیم خاک قدرت عمل آوری و حاصل خیزی کمی دارند به همین دلیل هیچ محصولی در آنها به ثمر نخواهد نشست.

 

 

 • دفع کننده آفات و کنترل بیماری های قارچی:    

استفاده از سموم آخرین راهکار مقابله با آفات است.توصیه می کنیم که مقاله مصرف گوگرد آلی به جای سم را حتما مطالعه نمایید تا از مزیتهای آن مطلع شوید.گوگرد به صورت طبیعی بسیاری از آفات هوازی مانند شته،کرم،کنه،زنبوزمغزخوار،زنجیرک،سن و…… و آفافت و حشرات خاکزی مثل کرم سفید ریشه سوسک ریشه خوارو…. را دفع می کند.این عنصر غذایی در کنترل بسیار از بیماری های قارچی مثل سیاهک،سفیدک،رنگ زرد،لگه غربالی، آتشک و… بسیار موثر خواهد بود.

گوگرد در سه مرحله ابتدا دفع آفات و مرحله دوم مبازره و مرحله سوم کنترل می تواند به شما کمک نمایید.

نکته مهم برای استفاده گوگرد برای دفع آفات این است که قبل از ورود آفات به باغات و مزارع یک مرتبه محلول پاشی را حتما انجام دهید.به نوعی پیشگیری از ورود آفات می باشد.و تا زمان برداشت باید این کار در صورت نیاز تکرار شود.

آیا می دانید که:
یکی از بهترین زمان های بهترین مصرف گوگرد آلی در زمان بیدار شدن درختان و قبل از گلدهی در اواخر اسفند می باشد که باعث تقویت درختان در برابر تغییرات دمایی میگردد.

 

برای خرید گوگرد مایع آلی و هیومیک اصل و کود دامی بایوجمی از طریق وات ساپ اقدام نمایید.همکاران ما آماده پاسخگوی به سوالات شما هستند.

 

مطالب پیشنهادی:

مطالب که توسط کاربران بیشترین بازدید را داشته است.

طریقه مصرف گوگرد آلی:

قیمت اسید هیومیک اصل :

طریقه مصرف اسید هیومیک:

تاثیر اسید هیومیک در کشاورزی:

قیمت گوگرد مایع آلی:

بهترین زمان مصرف کلسیم برای درختان:

بهترین زمان هرس درختان:

۵ عامل ریزش گل و میوه:

تماس با ما