کدام کود برای رشد نهال انگور مناسب است؟ |کود آلی ارگانیک|

کدام کود برای رشد نهال انگور مناسب است؟ |کود آلی ارگانیک|

 کود برای رشد نهال انگور بهتر است به غیر از تامین مواد غذایی و داشتن ارزش غذایی بالا در بالا بردن کیفیت خاک و همچنین در ریشه زایی  نهال نیز سهیم باشد. سه فاکتور مهم مانند مواد غذایی،خاک، و ریشه نهال را باید در نظر گرفت.تا زمانی که  خاک شما دارای میکرو ارگانسیم قوی و شرایط حاصل خیزی خوبی نداشته باشد و یا ریشه گیاه نهال شما از نظر حجیم بودن و قدرت  جذب کافی را نداشته باشد مصرف عناصر غذایی خیلی تاثیر گذار نخواهد بود. زیرا در نهایت این ریشه است که باید توان جذب عناصر را داشته باشد تا نهال ما رشد کند.

 

چرا نهال انگور رشد و باردهی مناسب ندارد؟

آیا صرفاً با مصرف کود برای رشد نهال انگور می توان انتظار رشد مناسب را داشته باشیم؟ شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که با وجود مصرف انواع کود ها اما باز هم نهال شما رشد رویش خوبی و یا باردهی مناسبی ندارد.همان طور که در بالا نیز اشاره شد به غیر از تامین مواد غذایی ما باید شرایط  جذب عناصر در خاک و ریشه زایی را نیز همزمان داشته باشیم زیرا ریشه ضعیف مساوی است با نهال ضعیف.یعنی شما باید به غیر از عناصر غذایی لازم شرایط میکرو ارگانیسم خاک و تقویت ریشه را هم در نظر داشته باشید.

با یک نگاه اجمالی در خواهیم یافت که عناصر غذایی باید توسط یک سری اقدامات برای گیاه آماده سازی شود.زیرا تا زمانی که کودها توسط خاک به خوبی اکسید نشوند قابلیت جذب را برای گیاه نخواهد داشت.میکرو ارگانیسم ها و باکتریها مفید در داخل خاک وظیفه اکسید کردن عناصر غذایی را بر عهده دارند که ریشه بتواند مواد غذایی مورد نیاز خود را دریافت نماید. پس لازم است که مواد آلی را در خاک افزایش دهیم. زیرا مواد آلی و هوموس در خاک باعث بهبود و افزایش کارکرد میکرو ارگانیسم خام خواهد شد.

و در مرحله آخر این ریشه گیاه است که مواد غذایی را دریافت کرده و در سیستم شریانی گیاه وارد می شود. پس نهال انگور ما باید ریشه قوی و خوب برای مصرف عناصر غذایی نیز داشته باشد.

پس نتیجه اینکه کود برای رشد نهال انگور باید در کنار یک خاک حاصل خیز و ریشه قوی مصرف شود تا به بار بنشیند. و بهترین کار قبل از کود دهی انجام آزمایش خاک می باشد.

 

کود برای رشد نهال انگور:

کدام کود برای رشد نهال انگور مناسب است؟ |کود آلی ارگانیک|

برای آنکه هم عناصر غذایی و هم اصلاح خاک از نظر تقویت میکرو ارگانیسم خاک و هم افزایش ریشه زایی را با هم داشته باشیم می توانیم از کودهای آلی و اسید هیومیک استفاده نماییم.

البته کود برای رشد نهال انگور برخی از عناصر و ریز مغذی ها مهم را نیز باید داشته باشد مثلا انگور به آهن و گوگرد پتاسیم و فسفر و کلسیم بسیار نیاز دارد.که در صورت ملزوم حتما مصرف نمایید.حال می توان به صورت جداکانه و یا از کودهای ترکیبی استفاده کنیم. مثلا کود آلی بایوجمی  که یک کود آلی ارگانیک است دارای این ویژگی می باشد.

 

  •  اولین مرحله برای رشد بهتر نهال انگور ایجاد بستر مناسب در خاک برای رشد نهال انگور است. فارغ از نوع رقم مصرفی ما به یک خاک با ph بین ۵/۵ الی ۷ نیاز داریم که این عدد نباید کمتر و یا بیشتر باشد. برای کاهش ph خاک می توانیم از کود آلی بایوجمی و یا گوگرد آلی استفاده کنیم.
  •  برای تامین عناصر غذایی نهال نیز بهتر است از کودهای آلی و کودهای متعادل npk مثل سه بیست و یا ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده کنید.تجربه نشان داده که نهال به کودهای متعادل بازخورد بهتری نشان داده است.
  • حالا که شرایط  را برای جذب مهیا کرده ایم هر چقدر ریشه نهال ما دارای اندازه و حجم ریشه بیشتری باشد مواد غذایی بیشتری نیز دریافت خواهد کرد پس برای افزایش ریشه زایی و تقویت نهال و افزایش عملکرد خاک و آزاد سازی بهتر عناصر حتما حتما نیز از کود هیومیک در هنگام کاشت و یا در مراحل رشد استفاده نمایید.

در صورت مشاهده علائم کمبود آهن حتما ابتدا از گوگرد مایع استفاده نمایید تا آهک خاک شما کاهش یابد و سپس از آنه استفاده نمایید. زیرا در برخی از مواقع در خاک ما عنصر آهن وجود دارد اما عوامل مزاحم باعث عدم جذب آن خواهند شد.

 

کود بایوجمی با ترکیب فوق العاده از مواد آلی و عناصر غذایی مانند فسفر،پتاسیم،آهن،روی،منگنز،مس، نیتروژن و کربن می تواند هم منبع خوبی برای تامین مواد غذایی نهال باشد و هم در اصلاح خاک بسیار بسیار مفید خواهد بود.این کود بهترین جایگزین کودها دامی است زیرا علاوه بر ارزش غذایی بالا هیچ گونه آلودگی و آفات و قارچ مضر نیز همراه ندارد و کاملا گمد زدایی شده است.

 

آیا می دانید که :
یکی از بهترین زمانهای کود دهی که دارای تاثیرات بسیار بسیار بالایی در افزایش باردهی سال آینده می باشد. کود دهی در زمان پاییز و خزان درختان است.

 

مطالب پیشنهادی:

مطالبی که توسط کاربران بیشترین بازدید را داشته است.

افزایش دانه آفتاب گردان و کاهش پوکی:

چه کودی برای افزایش نتاژ یونجه مناسب است؟

۵ خواص هیومیک برای انگور:

خرید کود آلی و کامل بایوجمی گلپایگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما