کود کامل گرانوله همراه با گوگرد معدنی

کود کامل گرانوله همراه با گوگرد معدنی

کود کامل گرانوله دارای مهمترین عناصر برای تغذیه و رشد و افزایش عملکرد درختان شما در کشاورزی می باشد. کود کامل گرانول یک جایگزین مناسب برای کودهای تک عنصری می باشد و شامل عناصر(ماکرو یا همان NPK پتاسیم، فسفر، ازت ( نیتروژن) و همچنین مواد آلی و گوگرد و ریز مغذی ها) می باشد. استفاده از این عناصر در کنار هم شما  نیاز شما را از استفاده کودهای مختلف و گوناگون بر طرف می کند. که هم صرفه جوی زمان و هزینه را در پی خواهد داشت.برای آشنایی از میزان عناصر و ترکیبات آن این مقاله را مطالعه نمایید.

 

مزیت کودهای گرانوله یا پلتی:

یکی از مزیتهای کودهای به شکل  پلتی یا گرانوله در برابر کودهای پودری این است که این کودها ماندگاری بالاتری در خاک خواهند داشت.زیرا به دلیل ساختار فشرده به راحتی با آب شویی شسته نمی شوند. و از طرفی به دلیل ساختار ساچمه ای باعث ایجاد فضایی خالی در بین بافت خاک اطراف ریشه خواهد شد.و این به تهویه بهتر خاک و جذب آب و مواد غذایی کمک خواهد کرد. البته این صرفا به دلیل ساختار این کودها می باشد و از نظر ترکیب نیز مهم است که کود ما چه عناصری را در خود جایی داده است. 

 

ترکیبات کود کامل گرانوله:

کود کامل گرانوله همراه با گوگرد معدنی

همان طور که در بالا اشاره شد این کود را به عنوان کود npk و باردهی نیز می توان استفاده نمود و بهتر بگوییم (این کود ارتقا یافته کودهای  npk ) می باشد. زیرا نه تنها عناصر ازت و فسفر و پتاسیم را دارد موادی مانند گوگرد و ریز مغذی ها یا همان عناصر میکرو را نیز به همراه دارد. آنالیز و یا ترکیب این کود ها به شرح زیر می باشد.

 

عناصر ماکرو:

عناصر ماکرو که شامل نیتروژن (ازت) و پتاسیم و فسفر که به نام کود NPK و یا همان کودهای باردهی نیز می شناسند.استفاده این عناصر برای باردهی و درشت شدن و رشد رویشی مورد کاربرد قرار می گیرند.این عناصر جزو ۳ عنصر پایه برای رشد گیاهان می باشند. درصد این عناصر در کود کامل گرانوله بین ۶ الی ۸ درصد است .

 

گوگرد معدنی:

گوگرد نیز هم به خاطر یک عنصر غذایی  که تولید پروتیئن د رگیاه می کند و هم به عنوان یک اصلاح کننده ساختار  شیمیایی خاک و مقابله با آفات مورد توجه کشاورزان قرار دارد. این عنصر در افزایش راندمان و جذب عناصر دیگر در خاک بسیار کارآمد می باشد. و با کاهش آهک و شوری و  ph خاک امکان جذب بهتر این عناصر را فراهم می نماید.

 

مواد آلی:

این مواد که برای حاصل خیزی خاک و بهبود فعالیت میکرو ارگانیسم های خاک لازم و ضروری می باشد.به نوعی این مواد نقش عمل آوری کودها را بر عهده دارند. در خاک های کشاورزی ما به دلیل اقلیم خشک و کم بارش میزان این مواد بسیار کم وناچیز می باشد. و نیاز می باشد که به برای افزایش راندمان عناصر و کودها حتما از این ماده موثر استفاده شود.

 

عناصر میکرو:

بسیاری از ما بیشتر به عناصر اصلی توجه داریم و شاید نقش مهم و اثر بخش عناصر مانند روی، بور، مس، منگنز را خیلی جدی نمی گیریم . که چه بسا بسیاری از موارد و مشکلات در باغات ناشی از همین  عناصر میکرو می باشد.و نیاز است که حتما نقش عناصر را در نظر بگیریم و بی توجه نباشیم. قطعا کمبود هر عنصر در زنجیره غذایی باعث عدم هماهنگی در کارکرد گیاه خواهد شد.

 

آیا می دانید که:

بهترین منبع تامین مواد آلی برای خاک کودهای دامی  کامل کمپوستی و کودهای هیومیک اسید می باشند. این کودهای بیشتری نقش را در افزایش حاصل خیزی خاک و بهبود کودهای زیستی و افزایش عملکرد عناصر دیگر دارند.

 

نتیجه گیری:

در این مقاله با شما در مورد یکی از کودهای ناسب برای کشاورزی صحبت کردیم.قطعا با یک کود نمی توان انتطار داشت که همه عناصر و مواد غذایی به صورت کامل  فراهم شود.این داشتن همه این عناصر باعث عملکرد بهتر خواهد کود خواهد شد. اگر بخواهیم برای استفاده از مواد غذایی و عناصر حساب شده و بر اساس برنماه پیش برویم بهترین کار انجام آزمایش خاک می باشد. با این روش شما همانند یک آشپز عمل خواهید کرد که می داند برای  غذایی بهتر چه موادی را باید استفاده کند.

 

مطالب پیشنهادی:

مطالبی که توسط کاربران بیشترین بازدید را داشته است.

قیمت گوگرد مایع آلی:

قیمت اسید هیومیک اصل :

طریقه مصرف اسید هیومیک:

طریقه مصرف گوگرد مایع آلی:

 

[njwa_button id=”4789″]

تماس با ما