گوگرد آلی کشاورزی جایگزین اسید سولفوریک

گوگرد  آلی کشاورزی یا اسید سولفوریک مصرف کنیم؟بسیاری از کشاورزان برای کاهش ph خاک خود اقدام به استفاده از اسید سولفوریک می نمایند که یک محلول اسیدی بسیار خطر ناک و فعال می باشد. استفاده از اسید سولفوریک شاید برای چند روز بتواند به کاهش ph کمک نماید اما بعد از چند هفته مجدد مشکل شما پا بر جا خواهد بود. اسید سولفوریک به دلیل ارزان بودن نسبت به گوگرد مایع مصرف می شود در حالی که این ارزان بودن به قیمت از دست دادن سلامت و میکرو ارگانیسم های خاک خواهد شد.در این مقاله سعی کردیم در خصوص جایگزین کردن گوگرد مایع معدنی با اسید سولفوریک برای شما توضیحایت را ارائه کنیم.

 

کاربرد اسید سولفوریک در کشاورزی:

یکی از مشکلاتی که در همه خاک های ما وجود دارد آهک درون خاک می باشد که در نحوه جذب و ساختار خاک بسیار تاثیر دارد. حتما نام کلمه  ph  خاک را شنیده اید که توصیه شده تا حد امکان ph خاک را پایین بیاوریم . زیرا در خاک های که دارای ph  بالای ۸ هستند کود ها و عناصری مانند کود آهن اصلا جذب نمی شود.برای این منظور از برخی از کشاورزان به دلیل پایین بودن قیمت اسید سولفوریک نسبت به گوگرد معدنی اقدام به مصرف آن می نمایند. اسید سولفوریک پس از مصرف باعث کاهش  ph  خاک می شود. اما معایب بسیاری نیز همراه خود برای خاک و درخت نیز ایجاد می نمایید.

 

معایب استفاده از اسید سولفوریک:

اسید سولفوریک یک اسید فعال و بسیار خطر ناک می باشد.که در صورت عدم رعایت نکات ایمنی دچار سوختگی شدید خواهید شد. از طرفی اسید سولفوریک دارای پایداری کافی در خاک نمی باشد. یعنی پس از چند هفته اگر مجددا از خاک خود نمونه گیری نمایید خاک شما دارای ph بالا خواهد بود. از طرفی اسید سولفوریک باعث از بین رفتن کودهای زیست محیطی و  و میکرو ارگانیسم های مفید خاک شما می شود. میکرو ارگانیسم ها و کودهای زیست محیطی خاک همانند گلوگول های سفید و قرمز برای بدن می باشند.و به طور طبیعی وظیفه بهبود ساختار خاک را دارند.

در واقع این گونه می توان گفت که میکرو ارگانیسم های خاک چرخه عناصری مانند ازت و کربن و از بین بردن حشرات موذی و استحکام خاک و حفظ تعادل را برعهده دارند. که با مصرف اسید سولفوریک میکرو ارگانیسم ها نیز از بین می روند.و با از بین رفتن آنها آفات در سال های بعد بیشتر خواهد شد و شما مجبور به مصرف سم های بیشتر در خاک خواهید شد که این به مرور باعث سمی شدن خاک می شودو مرگ خاموش درخت و گیاه را در پی خواهد داشت.

 

گوگرد آلی کشاورزی جایگزین سولفوریک:

گوگرد مایع معدنی و ارگانیک دارای مواد آلی و همچنین ریز مغذی های مفید برای گیاه می باشد. و از طرفی هیچ گونه ضرری برای محصول شما نخواهد داشت. و مهم تر آنکه باعث کاهش ph خاک و اصلاح آن خواهد شدو این به خاطر وجود  گوگرد مایع  می باشد. گوگرد آلی مایع  یک گوگرد کامل است که یکی از ویزگی های آن اصلاح ساختار خاک های آهکی و شور و قلیایی می باشد.از نظر هزینه نیز برای هر هکتار تقریبا ۱۵ لیتر نیاز می باشد که در برابر میزان مصرف اسید سولفوریک و قیمت آن اختلاف هزینه  چندانی ندارد.

در نظر داشته باشید که اسید سولفوریک فقط یک مزیت موقتی برای شما دارد که بعد از مدتی نیز بر می گردد. ولی معایب و خطرات آن بسیار زیاد می باشد. در حالی که گوگرد مایع نه تنها مشکل ph را حل می کند بلکه در کنار آن شما منافع بسیار دیگری نیز برای خاک و گیاه خواهد داشت. یکی از این منافع آن دفع انواع آفات و حشرات از محصول و خاک می باشد.توصیه می کنیم حتما حتما مزایایی گوگرد مایع آلی را مطالعه نمایید.

 

مطالب پیشنهادی:

مطالبی که توسط کاربران بیشترین بازدید را داشته است.

مزایایی گوگرد آلی ارگانیک:

چرا کود آهن کلاستری مصرف کنیم؟

ویژگی اسید هیومیک اصل چیست؟

تماس با ما