گوگرد مایع برای گندم عامل افزایش تناژ در هکتار

گوگرد مایع برای گندم عامل افزایش تناژ در هکتار

گوگرد مایع برای گندم هم به عنوان یک ماده غذایی مهم در بحث (باردهی و رشد) و هم در به عنوان یک (اصلاح کننده خاک) و هم یک عامل (بازدارنده آفات) مطرح می باشد. یعنی می توان گفت تاثیرات گوگرد برای گندم ابعاد مختلفی را در بر خواهد گرفت. تحقیقات نشان داده که میزان (افزایش باردهی و کیفیت دانه ها به میزان پروتئین موجود در دانه های) گندم بستگی دارد. همچنین عامل افزایش رشد طول سنبله و تعداد دانه نیز می باشد. پس باید از عناصری استفاده کنیم که تولید پروتئین در گیاه را انجام می دهند. اگر شما برای مزرعه گندم خود گوگرد مایع استفاده نکرده اید حتما این مقاله را مطالعه نمایید.

 

چرا از گوگرد مایع برای گندم استفاده کنیم؟

می دانیم که کمبود و یا تامین برخی از عناصر بر روی بعضی از محصولات تاثیرات بیشتری دارند. در خصوص عنصر گوگرد و محصولاتی مانند گندم و جو و ذرت و گلزا این موضوع نیز صادق است. گوگرد به عنوان سومین عنصر غذایی مهم برای این محصولات نقش بسیار مهمی در میزان باردهی آنها ایفا خواهد کرد.با اطمینان می توان گفت که گوکرد یک شاخص مهم در میزان برداشت گندم می باشد.

بررسی کارشناسان نشان داده است که کیفیت دانه های گندم به میزان پروتئین موجود در آنها بستگی دارد. و تامین عنصر گوگرد در میزان افزایش باردهی گندم بسیار موثر است. زیرا گوگرد در گیاهان عامل تحریم آنزیم های تولید پروتئین می باشد.و کمبود گوگرد باعث توقف در رشد گیاه خواهد شد.پس در دسترس بودن گوگرد برای گندم به عنوان یک عنصر اصلی مطرح می باشد. البته این فقط به عنوان یک عنصر غذایی می باشد. و تاثیرات گوگرد مایع برای گندم فراتر از یک عنصر غذایی است.

گوگرد مایع برای گندم عامل افزایش تناژ در هکتار

  1. گوگرد به دلیل خواص طبیعی خود می تواند آفاتی مانند (سیاهک و سفیدک و زنگ و حشرات و کنه و سن ها و شته ها و سوسکها) را دفع کرده و بعضی از بیماریهای قارچی مانند لکه قهوه ای را کنترل نمایید.
  2. قطعا شما از کودهای دیگر نیز برای افزایش باردهی گندم مصرف می کنید.برای اینکه عملکرد این کودها را بالا ببریم لازم است موانع عدم جذب را کاهش دهیم. منظور از موانع برخی از املاح درون خاک می باشند مانند( آهک و یا شوری و یا قلیایی) بودن است.گوگرد با کاهش میزان این عناصر به صورت موقتی به جذب این عناصر کمک خواهد کرد. مخصوصا عناصر فلزی مثل آهن و روی و مس و….
  3. افزایش باردهی و کیفیت گندم و همچنین افرایش رشد رویشی و طول سنبله گندم
  4. کاهش هزینه و صرفه جویی در زمان
  5. افزایش عملکرد کودهای دیگر

 

چه نوع گوگردی استفاده کنیم؟

حال کدام نوع گوگرد را برای محصول خود خریداری کنیم؟ ببینید دوستان گوگرد برای مصرف گیاه باید به صورت سولفات باشد تا ریشه بتواند آن را جذب نمایید.گوگردهای پودری به دلیل آنکه فرایند اکسید شدن آنها در داخل خاک توسط میکرو ارگانیسم های خاک زمان بر می باشد به عنوان اصلاح کننده و درمان سریع کمبود گوگرد مناسب نمی باشند. تازه اگر ساختار آنها در خاک قابلیت سولفات شدن را داشته باشد. زیرا گوگردهای پودری پتروشیمی اصلا در خاک قابلیت جذب خوبی ندارند.

گوگردهای مایعی که به صورت سولفات هستند برای گندم مناسب تر خواهند بود.زیرا به راحتی توسط ریشه جذب می شوند. اما چون گوگرد سولفاته در خاک حرکت دارد و در خاک های شنی و دارای بافت درشت ممکن است از دسترس ریشه خارج شود و نیاز است که با مواد آلی ترکیب شود تا آن را در دسترس ریشه قرار دهد. بنابراین توصیه ما استفاده از گوگردهای مایع آلی ارگانیک می باشد که هم قابلیت جذب بالای دارند و چون عناصر آنها فرآوری شده است عملکرد خوبی نسبت به گوگردهای معمولی و سوسپانسیون و یا نبتونیت دار دارند.

 

طریقه مصرف گوگرد برای گندم:

گوگرد مایع برای گندم باید به گونه ای باشد که ایجاد برگ سوزی ننماید.گوگرد مایع هم به روش آبیاری و هم به روش محلول پاشی قابل مصرف می باشد.و چون به راحتی با آب ترکیب می شود جذب خوبی نیز دارد. به روش آبیاری برای هر هکتار میزان ۱۵ الی ۲۰ لیتر توصیه می شود و برای محصول پاشی به ازای هرهکتار ۵ لیتر گوگرد در آب حل شود.بهترین زمان مصرف آن در سه مرحله می باشد زمان خمیری شدن و دوره ساقه دهی و ۲۰ روز قبل از برداشت محصول می باشد.در خصوص زمان و نحوه محلول پاشی این مقاله را مطالعه نمایید.

 

مطالب پیشنهادی:

مطالبی که توسط کاربران بیشترین بازدید را داشته است.

قیمت اسید هیومیک اصل :

تاثیر اسید هیومیک در کشاورزی:

قیمت گوگرد مایع آلی:

[njwa_button id=”4789″]

تماس با ما