تاثیر گوگرد آلی برای پنبه

۳ تاثیر گوگرد آلی برای پنبه

مصرف گوگرد آلی برای پنبه افزایش عملکرد و تقویت گیاه و افزایش جذب عناصر غذایی و در نهایت افزایش محصول را به دنبال خواهد داشت.محصول پنبه به کمبود و عدم جذب عناصر غذایی مانند آهن،کلسیم،منیزیم به نسبت دیگر عناصر حساس تر است و واکنش نشان می دهد.مثلا کمبود کلسیم خود عامل ریزش گل و محصول است.گوگرد آلی یکی از آن عناصری می باشد که نه تنها خود تاثیرات عملکردی خاصی بر روی گیاه دارد بلکه در افزایش جذب عناصر غذایی مانند کلسیم و آهن و منیزیم به شدت کمک کننده است.در صورت مصرف گوگرد آلی از تاثیراتی مانند اصلاح خاک و دفع آفات و کنترل بیماری قارچی محصول نیز بهره مند خواهید شد.

 

ترکیبات و آنالیز گوگرد مایع آلی سه کاره:

قطعا قبل از خرید هر نوع کودی لازم است که از ویژگی ها و ترکیبات آن اطلاعاتی داشته باشیم.در خصوص ترکیبات آن باید گفت که این گوگرد دارای کمترین عناصر غیر مفید و ناخالصی می باشد.ترکیبات آن شامل گوگرد آلی ۲۰% و ماده آلی ترکیبی از (نیتروژن آلی ۱۵% و نیز کربن ۶%) است.البته عناصر مانند پتاسیم و فسفر نیز به میزان ۲% و ریز مغذی ها آهن،روی،منگنز،منیزیم با درصد ۰٫۰۴% ppm  نیز وجود دارد که عملکرد این گوگرد را به نسبت گوگردهای مایع معمولی و تک عنصری و سوسپانسیون بسیار افزایش داده است. چند ویژگی مهم ساختاری این گوگرد عبارتند از:

 • قابلیت حل شوندگی ۱۰۰% داخل آب و کاهش بی کربنات آب
 • قابلیت جذب بسیار بالا برای ریشه و تاثیر گذاری سریع به دلیل فرم مناسب آن که به شکل سولفات so4 می باشد که این فرم برای کشاورزی مناسب و قابل جذب برای ریشه خواهد بود(بدون نیاز به ماده بنتونیت و یا قارچ تیوباسیلوس)
 • پخش شوندگی یکنواخت در محلول پاشی روی برگ
 • دارای توازن در میزان عناصر که باعث حفظ تعادل غذایی خاک می شود.
 • ارزش غذایی بالا

 

تاثیرات گوگرد آلی برای پنبه:

 تاثیر گوگرد آلی برای پنبه

اگر قصد استفاده از گوگرد آلی برای پنبه را دارید حتما مقاله گوگرد مناسب برای کشاورزی را مطالعه نمایید تا در انتخاب گوگرد دچار سر درگمی نشوید زیرا همه گوگردها برای مصرف کشاورزی مناسب نیستند.حال اگر بخواهیم تاثیرات این گوگرد را برای پنبه بیان کنیم به شرح زیر می باشد.

 • افزایش تولید پروتئین فعال در گیاه که باعث افزایش عملکرد گیاه در توزیع یکنواخت و به موقع عناصر غذاییمی می شود
 • تقویت گیاه و افزایش مقاومت آن در برابر تنش های سرمایی و گرمایی و آفات
 • به دلیل نیتروژن فعال باعث افزایش سطح برگ شده که فتوسنتز به خوبی انجام می شود.که در انتقال مواد غذایی به برگ و غوزه ها موثر است.
 • کاهش آهک(PH) و شوری که مهمترین عامل در جلوگیری از جذب عناصر غذایی مانند آهن،کلسیم و منیزیم می باشد.تقریبا ۸۰% خاک های کشور ما دارای آهک بالا می باشند.که این موضوع باعث کاهش عملکرد عناصر غذایی می شود.
 • به دلیل ماده آلی باعث بهبود فعالیت میکرو ارگانیسم خاک و باکترها و قارچ های مفید در خاک خواهد شد.
 • دفع آفات و کنترل بیماری های قارچی درون خاک و در هوا مانند شته ها،کنه ها،کرم قوزه،عسلک و تریپس را دفع و کنترل می نماید.
 • کاهش سمیت و تضعیف خاک و گیاه به دلیل کاهش مصرف سموم شیمیایی
 • کاهش جمعیت آفات در سال بعد
 • افزایش رشد زایشی در گیاه و تعداد غوزه ها

برای دفع آفات با محلول پاشی گوگرد باید قبل از ورود آفات به مزرعه اقدام شود.در اصل یک اقدام پیشگیرانه است. و باید در طول روند رشد محصول تحت کنترل باشد.

 

طریقه مصرف:

گوگرد آلی برای پنبه هم به روش محلول پاشی و هم به روش آبیاری قابل مصرف می باشد.بهترین روش برای تاثیرات بیشتر از طریق آبیاری حاصل می شود.میزان مناسب در روش آبیاری ۲۰ لیتر در هکتار و برای محلول پاشی به نسبت ۵ در ۱۰۰۰ می باشد.زمان مصرف قبل از گل دهی و بستن غوزه و پس از حجم گرفتن غوزها خواهد بود.سعی نمایید اولین مرحله محلول پاشی قبل از گل دهی یک بار انجام شود.بین مصرف ابیاری و محلول پاشی حداقل ۲۱ روز فاصله در نظر گرفته شود.

 

آیا می دانید که:

یکی از علل ریزش گل و محصول کمبود کلسیم و بور و همچنین بر هم زدن تعادل غذایی در خاک می باشد.استفاده از کودهای شیمیایی بی رویه و کنترل نشده با درصدها بالا باعث برهم زدن تعادل غذایی در خاک خواهد شد.

 

مطالب پیشنهادی:

مطالبی که توسط کاربران بیشترین بازدید را داشته است.

قیمت گوگرد مایع آلی:

قیمت اسید هیومیک اصل :

طریقه مصرف اسید هیومیک:

طریقه مصرف گوگرد آلی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما