5 تاثیر کود پایه گوگرد مایع آلی برای سویا

۵ تاثیر ویژه گوگرد مایع آلی برای سویا

گوگرد مایع آلی برای سویا به عنوان یک کود پایه و مهم برای سویا و دانه های روغنی محسوب می شود.هر چند بسیاری از عناصر نیز در باردهی و کیفیت سویا تاثیر گذار هستند اما گوگرد مایع آلی تاثیر بیشتری در این محصول خواهد داشت و اگر می خواهید محصول خوبی برداشت نمایید لازم است که حتما از آن استفاده نمایید.مصرف گوگرد باعث افزایش پروتئین در گیاه خواهد شد و همان طور که می دانید دانه سویا به دلیل وجود پروتئین و روغن مورد توجه قرار دارند.البته این تاثیر گوگرد بر روی سویا فقط به عنوان یک ماده غذایی می باشد . گوگرد تاثیرات جانبی دیگر نیز برای مزرعه سویا شما دارد که در اینجا به آنها نیز می پردازیم.

 

اهمیت گوگردمایع آلی برای سویا:

تحقیقات و بررسی نشان داده است که پس از مصرف گوگرد در مزارع کاشت سویا گوگرد به دلیل تحریک آنزیم های تولید پروتئین در گیاه خواهد شد. و میزان کیفیت سویا به میزان پروتئین در دانه های آن بستگی دارد. زیرا دانه سویا دارای ۴۰درصد پروتئین و مقداری زیادی چربی می باشد.

گوگرد مایع آلی بر روی عملکرد و درشتی دانه ها  و وزن دانه و میزان روغن دانه به صورت ویژه بسیار موثر بوده است.

پس برای بالابردن کیفیت محصول و افزایش برداشت نتاژ گوگرد مایع آلی برای سویا یک کود پایه و ویژه می باشد.البته استفاده از عناصر دیگر نیز قطعا لازم می باشد اما نیاز سویا به گوگرد بیشتر احساس می شود.در واقع به بیان بهتر دانه ها سویا به کمبود گوگرد بیشتر از عناصر دیگر حساس می باشند. این تاثیرات به عنوان یک عنصر غذایی مطرح است و گوگرد مزایایی دیگری نیز به همراه دارد که برخی از آنها را بیان می کنیم.

  • گوگرد یک اصلاح کننده شیمیایی قوی برای خاک می باشد. در بسیاری از موارد جذب عناصر و کودها داخل خاک انجام نمی شود. یکی از دلایل آن می تواند وجود آهک و شوری و ph  بالا باشد که گوگرد تا حد بسیار زیادی آن را کاهش داده و شرایط را برای جذب فراهم می کند.
  • گوگرد به عنوان یک دفع کننده طبیعی آفات در کشاورزی شناخته شده می باشد. البته برای پیشگیری از آفات بسیار مناسب است.حشرات و بیماری های قارچی را به خوبی دفع و کنترل می نمایید.
  • به دلیل داشتن مواد آلی همراه با گوگرد هم به حاصل خیزی خاک و هم به آزاد سازی بهتر عناصر و هم به افزایش ظرفیت نگهداری رطوبت در خاک کمک خواهد کرد.در جاهای که با کمبود آب مواجه هستند و دوره آبیاری مدت دار هستند این یک مزیت خوب تلقی خواهدشد.
  • گوگرد آلی همراه با نیتروژن باعث هم رشد رویشی و هم زایشی گیاه خواهد شد که به افزایش تناژ برداشت ما در هکتار کمک خواهد نمود.

یکی از علائم کمبود گوگرد در سویا زرد شدن برگ های جوان می باشد.در  صورت عدم تامین به موقع و کمبود گوگرد باردهی گیاه به تاخیر خواهد افتاد.

 

طریقه مصرف گوگرد برای سویا:

5 تاثیر کود پایه گوگرد مایع آلی برای سویا

گوگرد مایع آلی به دلیل آنکه قابلیت حلالیت خوبی در آب دارد هم به روش آبیاری و هم به روش محلول پاشی قابل مصرف می باشد.شما در دو نوبت لازم است که از گوگرد مایع آلی برای سویا استفاده کنید اول در مرحله چند برگی شدن و دوم در مرحله قبل از گل دهی می باشد.میزان مصرف نیز برای هر هکتار ۲۰ لیتر لازم است و برای محلول پاشی برای هر هکتار ۵ لیتر می توان در نظر گرفت.این محصول برای محلول پاشی نیاز به هیچ گونه همزنی ندارد زیرا به خوبی با آب ترکیب می شود.در خصوص اصول محلول پاشی مقاله آن را مطالعه نمایید.

 

گوگرد مایع آلی:

مهمترین بخش مقاله ما در اینجا می باشد که گوگرد مایع آلی برای سویا یک گوگرد ارگانیک و با قابلیت جذب بالا برای گیاه می باشد. و از طرفی هیچ گونه سوزندگی برای گیاه نیز ایجاد نمی کند.گوگرد به علاوه مواد آلی ( نیتروژن، کربن، فسفر، هیدروژن) باعث افزایش عملکرد گوگرد در خاک خواهد شد. البته این مواد آلی نه تنها بر روی عملکرد گوگرد بلکه برای بهبود عناصر دیگر موجود در خاک نیز موثر است.نوع گوگرد نیز مهم می باشد. بهترین فرم گوگرد برای مصرف کشاورزی به صورت سولفات است. زیرا در غیر این صورت قابلیت جذب آن کاهش می یابد و بسیار زمان بر خواهد شد. گوگردهای پتروشیمی چه پودری و چه مایع قابلیت استفاده برای کشاورزی را بسیار کم دارند و بهتر است که از آنها استفاده نشود.

 

آیا می دانید که :

کودهای دامی باید کاملا کمپوست شده و به صورت خوب گندزدایی و قارچ کشی شده باشند. در واقع کودهای دامی باید فرآوری شوند تا قابلیت جذب بالایی توسط گیاه را داشته باشند  کود کامل دامی بایوجمی یکی از این کودها می باشد.

 

مطالب پیشنهادی:

مطالبی که توسط کاربران بیشترین بازدید را داشته است.

قیمت گوگرد مایع آلی:

قیمت اسید هیومیک اصل :

طریقه مصرف اسید هیومیک:

تاثیر اسید هیومیک در کشاورزی:

[njwa_button id=”4789″]

تماس با ما