5 عنصر اصلی در افزایش باردهی آفتابگردان و کاهش پوکی

 ۵ عنصر اصلی در افزایش باردهی آفتابگردان و کاهش پوکی

افزایش باردهی آفتابگردان به برخی از عناصر وابستگی بیشتر و حساس تری دارد. که ما باید از این عناصر حتما در برنامه غذایی خود استفاده کنیم. دانه های آفتابگردان معمولا به دو منظور کاشت می شود که یکی به عنوان تخمه آجیل و دیگری برای روغن آن است پس هدف از افزایش باردهی افزایش اندازه ،وزن،قطر طبق،و کیفیت دانه از نظر میزان روغن و عدم پولکی می باشد.برای آنکه محصول بازار پسند خوبی داشته باشیم لازم است که همه این موارد در کنار هم اتفاق بیافتد.

 

عوامل تاثیر گذار بر روی کیفیت آفتابگردان:

برای افزایش باردهی آفتابگردان به غیر از نوع بذر ما و کودهای که استفاده خواهیم کرد مواردی دیگری نیز مانند تاریخ کاشت،عمق کاشت،آرایش کاشت و مدیریت آبیاری می تواند بر روی کیفیت دانه های آفتاب گردان تاثیر بگذار که بیشتر به عوامل کاشت مربوط می شوند.پس حتما اصول مربوط به کاشت آفتابگردان را رعایت کنید.تا مبادا با صرف هزینه و خرید کود باز هم محصول شما کیفیت لازم را نداشته باشد.

مثلا کمبود آب و افزایش دمایی بالا می تواند بر روی پوکی دانه ها تاثیر بگذارد.پس حتما زمان کاشت و  آبیاری را مدیریت نمایید.

 

تاثیر عناصر غذایی در آفتابگردان:

5 عنصر اصلی در افزایش باردهی آفتابگردان و کاهش پوکی

آفتابگردان همانند گیاهان دیگر به ۱۶ عناصر غذایی نیاز دارد.اما بعضی از عناصر تاثیر بیشتری دارند یا بهتر بگویم نیاز دانه های آفتابگردان به برخی از عناصر بیشتر احساس می شود. و کمبود آنها بسیار مشهود خواهد بود.برای افزایش باردهی آفتابگردان چند بخش را باید مورد توجه قرار دهیم یعنی ما باید شرایط را برای رشد آنها مهیا کنیم.

  • افزایش قطر طبق
  • افزایش اندازه دانه ها
  • بالا بودن تراکم دانه
  • پر بودن دانه
  • میزان کیفیت مغز دانه از لحاظ میزان چربی

پس ما باید بیشتر از عناصری استفاده کنیم که بیشترین تاثیر را بر روی این موارد می گذارند.البته لازم است که بیان کنیم ما برای تغذیه آفتابگردان به ریز مغذی ها  مانند آهن، روی، منگنز، مس نیز نیاز داریم اما ابتدا لازم است که عناصر اصلی را تامین نماییم.

 

عناصر لازم برای افزایش باردهی آفتابگردان:

اگر بخواهیم ۵ عنصر اصلی که بیشترین تاثیر را بروی افزایش باردهی آفتابگردان دارد بیان کنیم می توان از عناصر نیتروژن،گوگرد، پتاسیم، فسفر و روی نام ببریم.زیرا آفتاب گردان به شدت به کمبود این عناصر حساس می باشد. و لازم است که حتما در برنامه غذایی استفاده شود.

تحقیقات نشان داده که نیتروژن و روی (عنصر روی به صورت محلول پاشی) در افزایش قطر طبق و اندازه دانه بسیار موثر بوده است.و عنصر فسفر در کاهش پوکی و پر بودن مغز تاثیر خوبی را داشته است. اگر بخواهیم که دانه های ما دارای مغز پر چربی باشد حتما استفاده از  گوگرد استفاده کنید و مصرف پتاسیم موجب افزایش وزن دانه خواهد شد.

 

آیا می دانید که :

مصرف گوگرد مایع آلی برای آفتابگردان به غیر از تامین عنصر غذایی گیاه باعث دفع آفات و کنترل بیماری ها قارچی و افزایش مقاومت گیاه خواهد شد.

 

مطالب پیشنهادی:

مطالبی که توسط کاربران بیشترین بازدید را داشته است.

قیمت گوگرد مایع آلی:

قیمت اسید هیومیک اصل :

طریقه مصرف اسید هیومیک:

تاثیر اسید هیومیک در کشاورزی:

[njwa_button id=”4789″]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما