نکته طلایی تغذیه و کوددهی پاییزه درختان

۵ نکته طلایی تغذیه و کوددهی پاییزه درختان

کوددهی پاییزه درختان که عموما از کودهای دامی گاوی و مرغی و یا گوسفندی استفاده می شود می تواند ۲ مزیت مهم و اساسی برای درختان ما داشته باشد.جالب است بدانید که پایه رشد و افزایش عملکرد درختان ما برای فصل آینده به نحوه تغذیه درختان در پاییز و قبل از خواب زمستانی مربوط می شود.بسیاری از دوستان بعد از برداشت محصول درخت را رها کرده و هیچ گونه رسیدگی و نگهداری به غیر ابیاری انجام نمی دهند.در این صورت نباید انتظار داشت که شما بتوانید در سال آینده محصول خوبی را داشته باشید.برای اطلاع از تغذیه مناسب بعد از برداشت محصول تا پاییز بر روی لینگ ان کلیک کنید.کوددهی پاییزه درختان برای افزایش مقاومت و تامین مواد غذایی ریشه در زمستان و نیز بازیابی انرژی درخت برای بیدار شدن اخر فصل می باشد.

 

لزوم استفاده از کودهای آلی در پاییز:

 مصرف کودهای دامی در کود دهی پاییزه درختان میتواند همراه با عناصر غذایی مانند آهن،گوگرد،پتاسیم،و…. همراه باشد.استفاده از کود دامی و تامین ماده آلی برای خاک می تواند ۲ مزیت را برای ما ایجاد کند.

  • اول اینکه ماده آلی خاک را افزایش دهیم ماده آلی خاک در واقع اصل و اساس فعالیت میکرو ارگانیسم خاک است که باعث افزایش حاصل خیزی خاک خواهد شد و امکان جذب عناصر غذایی در خاک بهبود خواهد یافت.
  • کمک به اصلاح خاک که بهترین زمان آن معمولا در پاییز و زمستان است.
  • یک تغذیه مناسب برای ریشه قرار می کیرد تا بتواند زمستان خوبی را داشته باشد.

با افزایش مصرف سموم و کاشت پی درپی وبدون وقفه و نیز استفاده از کودهای شیمیایی کنترل نشده و نیز کاهش بارندگی و تغییرات آب و هوا در سال های اخیر باعث کاهش میزان حاصل خیزی خاک و تضعیف میکرو ارگانیسم آن گردیده است.که برای احیا و زنده کردن و تقویت آن بهترین عنصر ماده آلی می باشد.که هم در هیومیک اسید و هم در کود آلی بایوجمی قرار دارد.

 

 

۵ نکته در کوددهی پاییزه درختان و تغذیه مناسب:

بسیاری از دوستان در خصوص کوددهی پاییزه درختان در پاییز سوالاتی را مطرح نموده اند که لازم است برای اطلاع شما و دیگر دوستان ۵ نکته مهم را در این مورد بیان نماییم.

زمانی که قصد داریم چالکود پاییزه را انجام دهیم حتما لازم است که مواردی را درخصوص نوع کود و انجام آن رعایت نماییم.

  • کود شما کاملا پوسیده باشد یعنی به خوبی پس از مدت یک ماه و نیم الی ۲ ماه در خاک اکسید شوند.(پوسیده شدن منظور در آفتاب ماندن نیست و یک نوع عملیات فراوری هست که باید بر روی کود انجام شود) کودهای دامی ۲ نپوسیده شده و فراورری نشده ۲ الی ۸ سال زمان نیاز دارد که در خاک اکسید شود.
  • ماده آلی و ارزش غذایی آن حفظ شده باشد.که منظور ماده آلی آن می باشد کودی که مثلا ۲ سال در آفتاب مانده است عملا میزان ماده آلی آن کاهش یافته است.
  • سلامت کود مصرفی که باید فارغ از بیماری قارچی و آفات باشد.
  • کود در محل صحیح و به صورت صحیح استفاده شود. قرار دادن کود در پای تنه و با در سطح خاک و به صورت پا بیل کردن چندان کارایی ندارد حتما باید به صورت چالکود و در محل صحیح یعنی در جایی که ریشه های مویی قرار دارند و در عمق ۳۰ الی ۴۰ سانت قرار گیرد(عمق چالکود برای اساس سن درخت در نظر بگیرید.
  • کودهای دامی مفید هستند اما کافی نمی باشند که در صورت نیاز می توانید از عناصر غذایی میکرو مانند گوگرد پودری،هیومیک پودری،پتاسیم و آهن،… در چالکود خود استفاده نمایید.

 

 

کودهای که نباید در پاییز مصرف کنیم؟

درکوددهی پاییزه درختان می توان همه عناصر را استفاده کرد؟در پاسخ به این سوال باید بگوییم که درست است که عناصر مانند نیتروژن و فسفر و پتاسیم و کلسیم… برای درختان و رشد آنها لازم و ضرروی می باشد اما در همه فصول ما مجاز به استفاده آنها نمی باشیم.مصرف برخی از عناصر در فصل پاییز نه تنها کمکی به ما نمیکنی بلکه باعث ایجاد اختلال در روند طبیعی درختان خواهد شد.برای مثال یکی ار کودهای که در پاییز نباید از آن استفاده کنیم کود های اوره و یا حاوی نیتروژن بالا می باشد.

زیرا این کار باعث تحریک درخت به جوانه زنی و رشد رویشی خواهد شد و در حالی که ما باید درخت را برای خواب زمستانه آماده کنیم.و اینکار باعث ایجاد اختلال در عملکرد درخت خواهد شد.در واقع درخت در پاییز برای خواب آماده می شود و ما با مصرف کودهای اوره آن را وادار به فعالیت می کنیم که ممکن است باعث سرمازدگی و دیر به خواب رفتن درختان شود.یکی دیکر از کودهای که نباید در پاییز مصرف کرد اسید بوریک است.

 

 

برای خرید گوگرد مایع آلی و هیومیک اسید اصل و کود دامی بایوجمی از طریق وات ساپ اقدام نمایید.همکاران ما آماده پاسخگوی به سوالات شما هستند.

 

آیا می دانید که:

در پاییز به دلیل آنکه درختان محصول ندارند و برای خواب زمستانه آماده می شوند بهترین زمان برای تقویت درخت و اصلاح ساختار خاک می باشد.این فرصت طلایی را از دست ندهید.

 

مطالب پیشنهادی:

مطالبی که بیشترین بازدید را توسط کاربران داشته است.

قیمت اسید هیومیک اصل :

طریقه مصرف اسید هیومیک:

تاثیر اسید هیومیک در کشاورزی:

قیمت گوگرد مایع آلی:

بهترین زمان مصرف کلسیم برای درختان:

بهترین زمان هرس درختان:

۵ عامل ریزش گل و میوه:

دلیل ترک خوردگی میوه و را مقابله با آن: